Česká republika je v kvalitě ovzduší na tom poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, říká Bedřich Moldan

27. listopad 2015  Tereza Hnízdová   komentáře (0)  1308 objevných slov

/VIZE PRO ČESKO/ „Uhlí nebude v budoucnu potřeba. Dokazuje to celá řada studií,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz Bedřich Moldan, ekolog a odborník na životní prostředí. Věnuje se i globálnímu oteplování, znečištěnému ovzduší nebo změně klimatu. „Pro generace dětí našich dětí nejsou vyhlídky příliš příznivé. Globální změna klimatu bude téměř určitě pokračovat.“

Bedřich Moldan. Foto: archiv B. MoldanaBedřich Moldan. Foto: archiv B. Moldana

Jaký máte názor na prolomení těžebních limitů na lomu Bílina?

Prolomení těžebních limitů na lomu Bílina považuji za jednoznačně špatné rozhodnutí. Důvodů je několik: Především jsem přesvědčen o tom, že uhlí nebude v budoucnu potřeba, jak ostatně dokazuje celá řada studií, a to v souladu s dosavadními trendy. Navíc by se měla podstatně více uplatnit snaha po efektivním využívání existujících zdrojů energie, se kterými stále nehospodaříme dostatečně účinně. Také pevně doufám, že se přece jen uplatní naléhavé hledisko ochrany globálního klimatu, pro kterou je důležitou součástí celkové strategie radikální omezení spalování uhlí.

Jaké negativní dopady to může mít do budoucna na životní prostředí?

Prolomení limitů na lomu Bílina by mohlo způsobit další devalvaci již tak těžce zkoušeného životního prostředí celé oblasti severočeských uhelných pánví. Dále by utrpěla příroda, krajina, kulturní hodnoty. Pevně však doufám, že navzdory prolomení limitů se těžba rozšiřovat nebude z několika důvodů, o kterých jsem se již zmínil, ale nejdůležitější je, že o uhlí nebude zájem.

Myslíte, že někdy v budoucnu budou prolomeny i limity na lomu ČSA v Litvínově, i když z toho prozatím sešlo? Je tu opravdu ta možnost, že by se ještě v dnešní době bouraly vesnice kvůli těžbě uhlí?

Jsem přesvědčen, že ani v budoucnu nebudou prolomeny limity na lomu ČSA. Jak už jsem zdůraznil, hlavním důvodem je skutečnost, že uhlí nebude zapotřebí, avšak v případě lomu ČSA k tomu přistupuje i skutečnost, že by bylo nutno bourat stávající obce. Jsem naprosto přesvědčen, že k tomuto drastickému zásahu do životního prostředí a života lidí nemůže dojít.

Jsou vzpomínky na babiččino dětství, kdy se celou zimu brodila půlmetrovou vrstvou sněhu jen melancholií nebo se opravdu od té doby změnilo klima a dřívější sněhové závěje nahradila dnešní břečka? Mně dokonce připadá, že k jistým změnám mohlo dojít během posledních, dejme tomu, patnácti let. Je to jen můj subjektivní pocit podmíněný vzpomínkami nebo se klima postupně ale jistě mění a teplotní výkyvy, rekordy a střídání počasí to doprovází?

V současné době je nepochybné, že probíhá, a to stále viditelněji a intenzívněji globální změna klimatu. Jejím viditelným projevem je globální oteplení, které v současné době činí „jen“ okolo 1 st. C, ovšem to je globální průměr a ten je doprovázen větším oteplením zejména v zimních měsících. Oteplení je doprovázeno řadou dalších projevů, mezi něž patří zejména častější výskyt různých mimořádných událostí mnohdy spojených s přírodními katastrofami, jako jsou povodně, silné bouře, období sucha. Tyto události se vyskytovaly i v minulosti, dnes jsou však mnohem častější a většinou intenzívnější. Rozhodně můžeme mimo jiné očekávat, že v zimě bude celkově méně sněhu, a to i na horách.

Jak to v tomto ohledu vidíte s generací dětí našich dětí? V jakých budou žít podmínkách, když budeme pokračovat nadále stejně? Čím se nám může v následujících desetiletích příroda odvděčit?

Pro generace dětí našich dětí nejsou vyhlídky příliš příznivé. Globální změna klimatu bude téměř určitě pokračovat ještě mnoho desetiletí a dokonce staletí, a to i navzdory tomu, kdyby se podařilo zavést účinná opatření na omezení emisí skleníkových plynů do ovzduší. Ty jsou totiž základní příčinou změny klimatu. Pokud se podaří je omezit – příležitost k tomu bude na nadcházející pařížské konferenci o klimatu – snad se podaří změnu klimatu udržet v přijatelných mezích, avšak úplně je zastavit se rozhodně nepodaří.

Máte i nějakou teorii o tom, jak to tu bude za dvě stě let? Jsou dnes technologie nebo prostředky, které by dokázaly aspoň trochu nastínit takhle vzdálenou budoucnost nebo je to jen science-fiction?

Jak budou vypadat technologie za 200 let lze těžko odhadnout. Téměř jisté však je, že nebudou založeny na spalování fosilních paliv. Tuto hlavní příčinu probíhající změny klimatu se nepochybně podaří odstranit, a to mnohem dříve než za 200 let. Počítá se s tím, že do konce tohoto století se světová ekonomika změní na „bezuhlíkovou“. Děti našich dětí budou určitě žít ve světě, kde energie bude plně získávána z obnovitelných zdrojů, jako je vítr nebo sluneční energie.

Jaké dopady má globální oteplování? Jsou ještě další následky globálního oteplování kromě tání ledovců a zvyšující se hladiny oceánů, o kterých se tolik neví nebo nemluví?

Důsledky změny klimatu jsou dobře prozkoumány. Mimo celkové oteplení, zvyšování hladiny oceánů a tání ledovců k nim patří již zmíněný častější výskyt mimořádných událostí. Změna klimatu však má nepříznivé důsledky pro živou přírodu, která se nedokáže rychle přizpůsobit novým podmínkám a může to znamenat velké nepříznivé změny například pro smrkové monokultury, jež se nedokáží adaptovat. Důsledků může být ještě mnohem víc, mezi nimi rozšiřování tropických nemocí nebo – z jiné oblasti – velmi nepříznivý dopad na severní části kontinentu, kde pravděpodobně z velké části roztaje věčně zmrzlá půda a bude to mít důsledky pro stavby, jež na dosud pevném základu stojí. Ale to jen jako příklady, důsledků je mnohem víc.

Jaké je ovzduší v České republice oproti jiným zemím?

Česká republika je mírně podprůměrnou evropskou zemí, i když žádné žebříčky se nedělají. Jde spíše o srovnání některých regionů (náš Moravskoslezský kraj patří v Evropě k velmi znečištěným) nebo sledování zátěže různými škodlivinami. V tomto ohledu je na tom Česká republika poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, které mají karcinogenní účinky.

Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., narozen 15. srpna 1935 v Praze, je geochemik, ekolog, publicista a politik. Je autorem mnoha článků a knih. Významnou roli sehrál při tvorbě české ekologické legislativy po listopadu roku 1989. Stal se zakladatelem a ředitelem Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. 31. října 2014 obdržel z rukou rektora Univerzity Karlovy zlatou medaili Karlovy univerzity za celoživotní zásluhy.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

CEE Bankwatch Network: Fiasko s eurofondy se může opakovat. Česká republika nemá jasnou strategii

CEE Bankwatch Network: Fiasko s eurofondy se může opakovat. Česká republika nemá jasnou strategii

Česká republika dosáhla nejnižšího skóre v hodnocení strategií pro využití evropských fondů v příštím sedmiletém období. Tvrdí to na základě studií nevládní organizace CEE Bankwatch Network.

Česká politika očima Jiřího Přibáně: Zeman jednal politicky chytře, uškodil však ústavnosti, říká v rozhovoru

Jiří Přibáň vystudoval Univerzitu Karlovu a je profesorem právní filozofie a sociologie na velšské Cardiff University ve Velké Británii. V rozhovoru pro Investigate.cz hodnotí počínání prezidenta Miloše Zemana při jmenování vlády premiéra Jiřího Rusnoka.

Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Ústeckého kraje se vyjádřil k ožehavým tématům regionu na severu Čech. Především k sociálnímu bydlení, což je problém třeba obcí ve Šluknovském výběžku, a prolomení těžebních limitů na Mostecku.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!