Ať konečně vláda dá Mostu signál, co tu bude, když se neprolomí těžební limity, říká primátor Jan Paparega

1. únor 2015  Radek Pešout   komentáře (0)  1619 objevných slov

Primátor Mostu Jan Paparega (nez. za Severočeši Most) má opačný názor než starostové Litvínova a Horního Jiřetína. "Pokud tady nebude to A, což je historicky těžba uhlí, ať nám vláda řekne to B. Co tedy zamýšlí, protože obecná teze: přilákáme sem zahraniční investory, to pro mě není odpověď. To není řešení," říká k prolomení těžebních limitů ve velkém rozhovoru pro Investigate.cz.

Jan Paparega. Foto: Investigate.cz/Radek PešoutJan Paparega. Foto: Investigate.cz/Radek Pešout

Jaké stanovisko k prolomení limitů má město Most a vy osobně?

Město Most má přijaté usnesení, které podporuje nikoliv prolomení, ale korekci ve vztahu k sociální a ekonomické situaci v Mostě. Vyjadřoval jsem se k tomu i při návštěvě ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a těší mě, že konečně připustil, že uvažuje o nějaké malé variantě, která by se dotkla Horního Jiřetína.

Co si myslíte o krajském referendu k prolomení těžebních limitů? Myslíte si, že obyvatelé třeba Děčína nevnímají tolik situaci na Mostecku a proto se mohou rozhodovat podle možných zkreslených informací, neboť nevnímají tolik atmosféru a sociální situaci na Mostecku?

Krajské referendum za určitých podmínek je na místě. Avšak nedomnívám se, že tohle je ta správná situace pro krajské referendum. Protože tato problematika se skutečně nedotýká třeba Ústí nad Labem, Děčína. Kvituji s povděkem postoj pana hejtmana Oldřicha Bubeníčka, kterému to není lhostejné, což je logické, neboť kraj jako vyšší územně-samosprávný celek se musí starat o to, jak v jednotlivých regionech kraje je nastavena situace. A nezaměstnanost na Mostecku pana hejtmana trápí. On se také nestydí za postoj k těžbě a podporuje tu otázku, aby se řešila.

Myslíte si, že lidem, kteří na Mostecku žijí, těžba uhlí nevadí? Víte, mám pocit, že otázka řešení nezaměstnanosti se stále oddaluje a není vymyšlen plán, jak tento region ekonomicky změnit. A prolomení těžby je jen další oddálení problému. Co ale za dalších dvacet let?

Souhlasím s vámi. Říkal jsem to i panu ministrovi. Pokud tady nebude to A, což je historicky těžba uhlí, ať nám vláda řekne to B. Co tedy zamýšlí, protože obecná teze: přilákáme sem zahraniční investory, pro mě není odpovědí. To není řešení. Na vládě je, aby učinila rozhodnutí. Je to čistě vládní záležitost. Je to podzákonná norma. Pokud to nepřijmou, já to přijmu, budu to respektovat, ale ať nám, prosím, dají signál i perspektivu pro ty lidi, že tady střední a vyšší třída a samozřejmě i nižší třída obyvatel zůstat. To bych byl rád, ale zatím signály nejsou.

Jaký máte názor na to, že by těžařské společnosti – to se netýká jen Mostecka – měly více platit, resp. odvádět poplatky za nerost do státní pokladny a pak by se to mělo vracet zpět do regionu. Firmy se brání a vedou další paralelní kampaň, že je to ekonomicky poškodí a budou muset propouštět.

Určitě recipročně by to tak mělo být. Mě jen mrzí, že vláda argumentuje tím, že těžařské společnosti – tady na severu – jsou v rukou soukromých subjektů. Historicky to dopustila politická reprezentace v letech minulých. Souhlasím s tím, že by to společnosti měly obyvatelům vrátit. Pokud se nemýlím, tak v rámci horního zákona se už vykomunikovalo v médiích, že poplatek ze získaného nerostu se zvýší dvojnásobně a pan Mládek, což pro mě bylo nové, mně sdělil, že navyšují poplatek, který se vztahuje k tomu území, na němž je dobývací prostor. V současné době je to 100 korun z hektaru a nyní to bude zvýšeno na 1000 korun z hektaru, což v absolutním měřítku není nezajímavé.

Nejste členem hnutí Severočeši, ale jste zastupitelem a primátorem Mostu za hnutí. Ve stejném hnutí i zastupitelem, tedy vaším kolegou, je bývalý primátor a současný poslanec za ANO Vlastimil Vozka. Předpokládám, že pan Vozka i jeho kolega Bronislav Schwarz, který je předsedou Severočechů a jejich poslaneckým asistentem je Jiří Zelenka působící i jako zastupitel Mostu za vaše hnutí, se několikrát vyjádřili, že chtějí prolomit limity. Ovšem jako poslanci za ANO by měli udržet stranickou linii s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministrem financí Andrejem Babišem. Ti prolomit limity nechtějí. Jak to vidíte?

Máte pravdu v tom, že máme jako vedení města (Severočeši.cz) blízko k vládě, neboť náš zastupitel je poslanec v poslaneckém klubu ANO (Vozka). V tuto chvíli na to nemohu mít názor, protože pan ministr Mládek, když tady v Mostě byl, byl hodně vyhýbavý a obecný. Řekl mi, že nevidí politickou vůli. On připustil Bílinu, tam nejsou lidská sídla. Území je de facto připravené, není problém bourání domů a přesidlování obyvatelstva. Na druhou stranu, když se pan ministr vyjadřoval k dolu ČSA, tak se vyjádřil, že zřejmě nebude politická vůle. Nevím, co si pod tím mám představit. ČSSD je vládnoucí stranou, je v koalici, má premiéra. Je to samozřejmě složitá otázka, která se musí vnitrostranicky vykomunikovat. Myslím si, že pan ministr přinese nějaké výstupy a to i ekonomické. Sice se vyjádřil, že by malá varianta (zbourání části Horního Jiřetína) byla možná, ale zase nemá ekonomické ukazatele a jestli je to vůbec reálné. Obejití toho území  a vytěžování skrývky…

A vy jste dostali nějaké podklady, které skutečně potvrzují, že to zajistí zaměstnanost? Jsou tu odlišné názory, že to nebude mít přínos, spíše naopak a zaměstnanost to nevyřeší.

Pro region Ústecka jsou ukazatele samozřejmě relevantní a podklady jsme dostali. Mělo je již bývalé vedení města. I pan Vozka, který tady seděl přede mnou, se vyjadřoval kladně jako teď já. Minimálně je to 3 tisíce pracovních míst. Na to jsou navázána další pracovní místa mimo těžařské firmy. V opačném případě hrozí odliv, neboť nebude kupní síla. A myslím si, že některé malé a střední společnosti budou muset skončit. Bude to samozřejmě další odliv mladých lidí, kteří tady v Mostě nebudou mít perspektivu, pokud nám stát nedá nějaký směr.

Směr Mostu by měl dát stát?

My se samozřejmě snažíme lákat soukromé investory, máme tady průmyslovou zónu Joseph. Měl jsem schůzku s jedním potenciálním investorem, který by se tady mohl usídlit. Snažíme se dělat pobídky, abychom sami sem přivedli vlastní invencí někoho, kdo by nám zajistil zaměstnanost. To nelze pochopitelně celé přenést na vládu, ale z hlediska strategického rozhodnutí by nám v tom vláda měla být nápomocna.

Když se projdu po městě, vidím, že se v uplynulých letech investovalo. Chodníky, zeleň, bezpečnost, to vše se postupně zlepšuje. Není to ghetto. Jak vypadá sociální složení obyvatelstva Mostu? Je to handicap města?

Svým způsobem je to handicap, protože uplatnění pro vysokoškolsky vzdělané lidi je málo pracovních příležitostí. Mnoho vysokoškoláků odchází do Prahy, do jiných okresů. Tady je problém kvalitní pracovní místo najít a ohodnotit.

Myslíte si, v současnosti asi hypoteticky, neboť to není reálné, kdyby se přivedla nějaká automobilka, tak by to bylo o něčem jiném? Nebo nyní se hovoří o změně majitelů litvínovské chemičky – České rafinérské, Chemopetrolu, Unipetrolu…

Nechci předjímat, co se stane. Nedokážu říct, jak na to trh zareaguje.

Spalovna Komořany je minulost?

Setkal jsem se se zástupcem United Energy, bavili jsme se o této problematice. Myslím si, že to není aktuální.

Co plánujete za projekty v roce 2015?

Máme plán investic, který byl připraven. Chceme pracovat na tom, aby město bylo ještě hezčí. Chtěl bych vyzdvihnout, že město není ghetto a šedí, která je prezentována – ať je to těžba nebo chemický průmysl. Domy se rekonstruují, zateplují, renovují. Máme kvalitní technické společnosti, které jsou v majetku města, a to je velké plus. Navíc město Most je Evropské město sportu 2015. Ve městě se konají každoročně zajímavé sportovní akce, deset větších bude pod záštitou Evropského města sportu. První akce je v únoru a je to Mistrovství České republiky kadetů v boxu ve sportovní hale.  Pak je to Extreme Bike Most, závod horských kol, který je pořádán pro širokou veřejnost.

Autor Radek Pešout

Autor: Radek Pešout

Šéfredaktor serveru Investigate.cz, věnuje se investigatitvním tématům. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jan Dienstl má dlouhodobé spojenectví s úředníky MPO, kteří lobbují ve prospěch prolomení těžebních limitů, říká v rozhovoru Jan Rovenský z Greenpeace

Jan Dienstl má dlouhodobé spojenectví s úředníky MPO, kteří lobbují ve prospěch prolomení  těžebních limitů, říká v rozhovoru Jan Rovenský z Greenpeace

To, jak blízko bylo k prolomení těžebních limitů na Litvínovsku, objasňuje ve velkém rozhovoru Jan Rovenský z Greenpeace. Dále vysvětluje, v čem by bylo riziko společné firmy státu a těžařů. Nebo vypočítává bilanci pracovních sil v případě rozšíření dolu ČSA a zbourání Horního Jiřetína.

Babišovo ANO konečně zveřejnilo programové priority. Jsou to hesla bez obsahu?

Miliardář Andrej Babiš se rozhodl postavit Hnutí ANO a masivně investovat do reklamy. Stále ale není znám program s popsaným řešením, jak dosáhnout vytyčených cílů. Přečtěte si s naším komentářem, s čím chce nová štika na politické scéně se probojovat do Poslanecké sněmovny.

Jak Zdeněk Bakala k OKD přišel. Sonda do roku 2004, když se 45,9% podílu zbavil stát

Finančník Zdeněk Bakala je mužem, kterému se momentálně v Česku nedaří. Byly to přitom černouhelné doly OKD, které umožnily jeho zahraniční expanzi. Za strůjce jeho úspěchu je považován tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka a také jistý muž, který je místopředsedou TOP 09. Ano, je to Miroslav Ka…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!