Kauza Ayotzinapan. Únos studentů a nalezení jejich mrtvých těl jako rozbuška v Mexiku

30. prosinec 2014  Lenka Holíková  komentáře (0)  1295 objevných slov

Před dvěma týdny jsem se vrátila z Mexika do České republiky a překvapilo mě, že se zde ví jen velmi málo o nepokojích, které doslova otřásají celým Mexikem. Jistě máme dost problémů v naší zemi, domnívám se ale, že je důležité vědět, co se v současnosti děje ve světě. A je to podstatné nejen pro nás, ale také pro samotné Mexičany: obrátíme-li naše zraky jejich směrem, uvědomíme si, co prožívají, a snad budeme méně neteční.

Protesty kvůli konflitku, Zdroj: wikiProtesty kvůli konflitku, Zdroj: wiki

Vše začalo 26. září 2014 ve státě Guerrero na mexickém jihozápadě. Studenti školy „Escuela Normal Rural Raúl Isidro Burgos“ cestovali z vesnice Ayotzinapan do města Iguala, kde bylo šest z nich zavražděno a čtyřicet tři jich zmizelo. Byli s nejvyšší pravděpodobností mučeni, zabiti, spáleni a pohřbeni na neznámém místě. Ptáte-li se, proč došlo k tak brutálnímu činu, odpověď není zcela jednoznačná.

Venkovská škola

Nejdříve je nutné vysvětlit, na jaké škole zmínění studenti studovali. „Escuela Rural“ znamená v překladu „Venkovská škola“, vzdělávají se na ní budoucí učitelé, podmínkou pro přijetí je skromný zemědělský a indiánský původ. Připravují se na práci v chudých oblastech potýkajících se s velkým množstvím problémů. Pochází-li z míst, které každodenně čelí chudobě a neporozumění, dokážou lépe pochopit a řešit situace, kterými jejich žáci procházejí. Tím, že vidí Mexiko z jiné perspektivy, se ale stávají odbojnými a nebezpečnými pro vládnoucí systém.

Studenti mířili do města Iguala, kde měla tou dobou starostova žena podávat zprávu o pracovním rozvoji organizace DIF (Desarrollo Integral de la Familia,  Integrální rozvoj rodiny), jíž byla ředitelkou. V Iguale byli informováni o příjezdu studentů a ze strachu před nepokoji je předali policii. Okamžitě došlo k násilnému střetu, při kterém bylo několik studentů zabito a čtyřicet tři jich zmizelo. Teorie o jejich zmizení se různí, stále více důkazů však poukazuje na to, že hlavním viníkem je samotný stát.

Městští policisté, kteří byli podrobeni výslechu, uvedli, že zadržené studenty předali vražedné skupině „Guerrero Unido“. Ti je zabili, tělesné pozůstatky spálili a rozdělili do několika společných hrobů.

Co vede k názoru, že stát je hlavním viníkem tohoto násilném činu? Jedním z vodítek je fakt, že se vše stalo takřka před očima starosty, jeho ženy a veřejných zastupitelů, kteří žádným způsobem nezasáhli. Dalším argumentem je postup městské i státní policie, která neplnila svou povinnost. Těla mrtvých ležela na místě po dobu osmi hodin a ani po zveřejnění celé události nedošlo k pátrání po zmizelých studentech.

Odvedli je živé, chceme je živé

„Vivos se los llevaron, vivos los queremos“ (Odvedli je živé, chceme je živé) zní ulicemi. Uplynuly téměř tři měsíce, Mexičané však nezapomněli. Dlouho mlčky snášeli násilí a nespravedlnost, nyní říkají „dost“ a ze současné situace obviňují stát a prezidenta. Stát, který se prezentuje jako demokratický, který je však nazýván „Dictadura perfecta“ (perfektní diktatura, jsou to slova, která použil peruánský spisovatel Maria Vargas Llosa a  zároveň název filmu režiséra Luise Estrada) či „Narcoestado“ (stát narkotrafikantů). Je prokazatelné, že mexická vláda má stálý kontakt s drogovými kartely, někteří z narkotrafikantů jsou dokonce oficiálními zaměstnanci veřejných organizací a úřadů.

Veřejná televize (Televisa) je jedním z vládních nástrojů a jako taková nepodává dostatečné informace, snaží se zmírňovat závažnost činů a manipuluje veřejným míněním.

Prázdný signifikant

Pro bližší ozřejmění probíhajících nepokojů je na místě zmínit termín „significante vacío“ (prázdný signifikant), použitý argentinským teoretikem Ernestem Leclauem.  Prázdný significant označuje zájem, na kterém se společenské vrstvy, i přes svou rozdílnost, shodnou. A právě tento ideál, jednotný pro všechny vrstvy, se může stát základem společenského boje. „Prázdný signifikant“ označuje to, co společnost v jistém politickém kontextu postrádá a co zároveň nezbytně potřebuje.

V mexickém kontextu se jedná o to, co sjednocuje národ v jeho momentálním revolučním snažení, o předmět boje. Zmizení studentů vyvolalo ohromný ohlas, lidé se ztotožňují s jejich utrpením a zároveň si uvědomují závažnost problémů, které je každodenně ohrožují. Ztrátou se cítí dotčen téměř celý národ, největší zásluhy na zárodcích revolučního hnutí však mají rodiče zmizelých, jejichž snažení se zrodilo ze zcela základního lidského citu lásky rodičů k dětem.

Do boje se zapojují také studenti, hnutí bojující proti násilí na ženách, lidé žijící v narkomafií ohrožovaných oblastech... Angažuje se celá populace a rozdílné problémy se setkávají v oblasti „prázdného signifikantu“, kterým je: „nutnost likvidace korupce a násilí a tím zvýšení bezpečnosti“. Naplněním prázdného signifikantu se zvyšuje možnost změny a reálného řešení  situace.

Častokrát se mluví o Mexické revoluci (1910), kde ti nejprostší bojovali za získání půdy, která by jim umožnila snesitelnější životní podmínky a tím jim dala jistou svobodu. Ti, kteří stojí v pozadí dnešních revolučních snah, jsou, stejně jako na začátku dvacátého století, ti nejprostší. V jistém smyslu se tak stávají politickou hegemonií.

Únosy manifestujících

A jaká je reakce vlády, která je terčem zmíněných protestů? Jedním z jejích taktických postupů je snaha o diskreditaci a zastrašování protestujících. Vysílá své zástupce, aby se účastnili manifestací, narušovali jejich klidný průběh, a aby tak bylo možné obvinit demonstranty z nepřiměřených a násilných reakcí.

Dochází také k únosům a napadením manifestujících, nemálo je těch, kteří byli uneseni, ohrožováni, zmláceni a následně propuštěni, aby potom podali zprávu ostatním a vzbudili v nich strach z pokračování v protestech. Díky moderním technologiím jsou tyto případy registrovány a publikovány na společenských sítích.

Kromě násilných zásahů na manifestacích dochází v celém Mexiku k mnoha dalším neospravedlnitelným činům. Příkladem může být únos a následná vražda (10.12. 2014) studentky UNAM v Mexico City (uznávaná státní univerzita v Mexico City) nebo k  únosu a následnému zabití mladé zdravotní setry (8.12. 2014). Není prokazatelné, zda měly tyto vraždy vztah k událostem v Ayotzinapa, jisté však je, že UNAM je jednou z univerzit, která otevřeně protestuje proti aktuální  situaci v zemi a její vládě. Stejně tak se protestů účastní zdravotní sestry, které se otevřeně staví proti novému zákonu usilujícímu o diskreditaci jejich profese. Práce sestry by napříště měla být jen nekvalifikovanou činností.

Toto je můj pohled na aktuální situaci v Mexiku. Jistě se nejedná o článek profesionála, pokládám však za důležité alespoň částečně osvětlit současné dění v této zemi.

Autor Lenka Holíková

Autor: Lenka Holíková

Autorka (1984) vyučuje na univerzitě BUAP v Pueble a je studentkou posgraduálního studia na univerzitě UPAEP tamtéž.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.9 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Herci a gayové mají ten samý problém a to ten, aby je společnost pochopila v jejich krásné jinakosti, říká Jiří Hromada

Herci a gayové mají ten samý problém a to ten, aby je společnost pochopila v jejich krásné jinakosti, říká Jiří Hromada

/VIZE PRO ČESKO/ „Po půl roce sledování práce v Herecké asociaci jsem zjistil, že se to moc neliší od mého působení v čele gay hnutí. Herci potřebovali pevné organizační uchopení. Věděl jsem, že se svým úsilím neminu cíl,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz Jiří Hromada, herec a prezident Herecké a…

Kauza soudce Knotka: Sonda, jak funguje soudnictví na okrese

Josef Knotek je bývalým soudcem Okresního soudu v Litoměřicích. Stojí před jičínským soudem, kde se s dalším soudcem, dočasně postaveným mimo službu, Ladislavem Jelínkem zpovídá z přijetí úplatku. Spolu s nimi je obžalována soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová a dva podnikatelé Michal Motejl a An…

Kauza Ostravské kaly: Vláda na likvidaci nalije další miliardy, sanační práce stojí

Kauza ostravských kalů je opět na scéně. V Ostravě se nic neděje, v Čížkovicích na Litoměřicku se stále spaluje. Vláda ve středu 18. září 2013 schválila nový plán předložený ministerstvem průmyslu a obchodu na řešení problematiky nových skutečností vzniklých v rámci sanace ekologické zátěže skládky …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!