Každý herec potvrdí, že ostravské publikum je výjimečné, říká Norbert Lichý

19. prosinec 2014  Lada Kutějová   komentáře (0)  1193 objevných slov

Herec ostravského Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý slaví 29. prosince 2014 významné životní jubileum - padesátiny. A ochotně pro Investigate.cz poskytl rozhovor v divadelním klubu na své domovské scéně, kde je služebně nejstarší, společně s kolegyní Marcelou Čapkovou a Kateřinou Krejčí. Lichý má dvě největší přání: pohodu a zdraví.

Norbert Lichý, Noc bláznů. Foto: bezruci.cz/Tomáš RutaNorbert Lichý, Noc bláznů. Foto: bezruci.cz/Tomáš Ruta

Začínal jste v devatenácti letech v divadle v Šumperku například s Miroslavem Etzlerem a Jiřím Dvořákem. Jak na oba rovněž známé herce vzpomínáte?

Mirek pochází z Ostravy, kde žil se svými rodiči. Moje máma vzpomínala na jeho tatínka, který učil český jazyk na ostravské konzervatoři. Chodili jsme spolu první dva roky na základní školu. Protože jsme se oba nedostali na vysokou hereckou školu, potkali jsme se po jedenácti letech v Severomoravském divadle v Šumperku  jako elévové činohry, kde jsme zažili herecký život v praxi - systémem hození do hluboké vody. Já už tam byl od roku 1984, Mirek s Jirkou přišli až po roce, to já už byl "sólista činohry". Bylo nám spolu dobře, rozuměli jsme si na jevišti i mimo, byl to rok nádherných volovin a mladistvých nerozvážností.

Překvapilo mě, že jste měl angažmá v Divadle loutek v Ostravě. Proč jste se rozhodl vzít tuto nabídku?

Byla to nejjednodušší cesta, jak se dostat zpět do Ostravy. Byl jsem tady spokojený, ale přece jen provoz je hrozně náročný, brzy ráno se dvakrát hraje, odpoledne ještě zkouší, a já taky nechtěl hrát celý život divadlo pro děti. Byla to přestupní stanice do Divadla Petra Bezruče, které jsem znal od dětství a kde jsem doposud. V „Loutkách“ mám ještě dnes pár přátel a Ostravu mám prostě rád.

Považujete se za ostravského patriota. Co vás drží v regionu, že jste v něm zůstal?

Pokud pominu to, že jsem se zde narodil a vyrůstal, tak mám rád ostravskou skupinu Buty, Jaromíra Nohavicu a vůbec ostravské špičky, Špinarovou, Rottrovou, Nováka, Wykrenta, klavíristu Vladimíra Figara, pana Holuba a mnoho dalších, kteří byli ve své době pojmy. V Těšínských Beskydech jsem si před časem koupil chalupu a jezdím tam s rodinou ve volném čase. Každý herec potvrdí, že ostravské publikum je výjimečné. Asi to bude tím, že lidé žijící v tomto regionu vědí, co je práce, a že nic není zadarmo. Holt se v ikonách někdejšího průmyslu dnes lehko nežije. Ale co se stalo s centrem města, je hanebné. Prakticky už tam moc lidí nebydlí. Mně chybí atmosféra v obchodech, které dávno neexistují. Chodíval jsem do Ostravanky, Ostravice, Fénixu, v centrech bývala místa, kde se tancovalo s živou kapelou. Secesní kavárny v hotelu Palace a v Elektře. Mléčný bar, komplex domu Potravin, ach, kde to všechno je. Snad se bude opravovat plovárna v Hulvákách, to by bylo prima.

Máte nějaká témata, na která zásadně odpovídáte?

Ano. Jsou to ženy, rodina, proč jsem svobodný a bezdětný. Měl jsem několik vztahů, které byly pro mě intenzivní a natolik zásadní, že se momentálně nemohu soustředit na nový. Rozhodně se neřadím mezi lidi žijící single. To není, že to nechci, to je, že to prostě jednou přijde. Singl je malá deska, co hraje na rychlost 45.

Váš otec Alexandr Lichý se proslavil jako herec, dramatik a režisér. Čím vás nejvíce ovlivnil?

Příkladem mi byla celá má rodina, a v době mých dětských rolí v DPB i všichni herečtí strejdové a tety, kteří, ačkoli jsme to tehdy nevěděli,  mi částečně nahradili hereckou školu. Je to hodně poznat, jestli má umělec herecké předky a tím i daný vztah k divadlu, nebo jen školu. Netvrdím, že škola nenaučí. Znalost teorie, dějin divadla, je určitě dobrá věc, stejně jako jevištní mluva, šerm, jízda na koni, práce s mikrofonem, pohyb, a to se na gymnáziu nedozvíte. Ale jsem rád, že mám všeobecné vzdělání, určitě to nebyl ztracený čas. A to, že jsem se nedostal na JAMU, tím jsem přišel nesporně o čtyři roky krásného života a o přátele, a tím kontakty s kolegy po celé zemi.

Jaká nová překvapení se od vás dají čekat?

Je to oslava mých padesátin a také třiceti let u divadla. Bude to velká sláva, která se uskuteční v lednu v divadle. Chci taky pozvat kolegy herce ze všech ostravských divadel a některé dobré přátele roztroušené po světě. Doufám, že oslava tedy proběhne v okruhu mých nejbližších a samozřejmě dobrých přátel v počtu kolem 50-500 lidí. Tím, že mám kapelu, rád bych ke zvláštnosti atmosféry přispěl malým megalomanským  megakoncertem.  Mým největším přáním je pohoda a zdraví.

Jak vás poslouchám, máte při svém náročném týdnu vůbec čas na relaxaci a koníčky?

Hraji odhadem dvanáct až patnáctkrát do měsíce, což si myslím, že je tak akorát. Dopoledne pochopitelně zkouším, průměrně ve třech hrách z pěti. Hodně času obětuji svým koníčkům. Jezdívám na svou chalupu do Beskyd a zkouším skladby se svou znovu obnovenou kapelou, kterou jsem měl na střední škole. Hraji na basu, kytaru, klávesy a bicí. V této sestavě mi zbyly jen bicí, občas zpívám. Do skupiny přišli moji mladí herečtí kolegové Michal Sedláček a Pavla  Gajdošíková. Sympatická mladá krev. Trávím mezi lidmi většinu dne a někdy vyhledávám samotu, abych mohl přemýšlet o svých plánech a záměrech. A taky o sobě. Klasická hospoda, kde neřve „imrvére“ hudba a kde člověk potkává lidi, které jindy nevidí, je pro mě ideální místo, kde si mohu odpočinout a přijít na jiné myšlenky. Nebo rozebrat, co jsme zahráli, či nazkoušeli dobře a co špatně.

I když dáváte přednost Ostravsku, tak také hodně cestujete po jiných částech naší republiky. Kam se rád vracíte?

Česká města jsou moc pěkná. Komu by se nelíbil Český Krumlov nebo Tábor. Praha je úžasná metropole, kde často bývám pracovně. Jsem nadšený, že tam dostávám jiné pracovní nabídky, než doma. Taky moc rád vzpomínám na letní Shakespearovské slavnosti s kolegy Dolanským, panem Mrkvičkou, Zuzankou Slavíkovou, prostě fajn chvíle.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Rád vzpomínám na Vlado Müllera, říká bývalý herec Martin Čížek

Rád vzpomínám na Vlado Müllera, říká bývalý herec Martin Čížek

Martin Čížek patřil bezesporu k dětským filmovým hvězdám a diváci si ho mohli znovu připomenout v seriálu Přátelé Zeleného údolí, který nedávno vysílal dětský kanál ČT Déčko. Je téměř neuvěřitelné, že od jeho natočení uběhlo již pětatřicet let.

Kauza Ostravské kaly: Vláda na likvidaci nalije další miliardy, sanační práce stojí

Kauza ostravských kalů je opět na scéně. V Ostravě se nic neděje, v Čížkovicích na Litoměřicku se stále spaluje. Vláda ve středu 18. září 2013 schválila nový plán předložený ministerstvem průmyslu a obchodu na řešení problematiky nových skutečností vzniklých v rámci sanace ekologické zátěže skládky …

Systém kreditu poškodil technické vysoké školy, říká bývalý rektor VŠB TU Ostrava Tomáš Čermák

Systém kreditu poškodil technické vysoké školy, říká bývalý rektor VŠB TU Ostrava Tomáš Čermák

Bývalý dlouholetý rektor VŠB TU v Ostravě prof. Ing. Tomáš Čermák, CSc. v současnosti působí ve výzkumném centru ENET. "Zaměřujeme se na obnovitelné zdroje energie," říká v rozhovoru pro Investigate.cz.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!