Rád vzpomínám na Vlado Müllera, říká bývalý herec Martin Čížek

26. listopad 2014  Lada Kutějová  komentáře (0)  747 objevných slov

Martin Čížek patřil bezesporu k dětským filmovým hvězdám a diváci si ho mohli znovu připomenout v seriálu Přátelé Zeleného údolí, který nedávno vysílal dětský kanál ČT Déčko. Je téměř neuvěřitelné, že od jeho natočení uběhlo již pětatřicet let.

Martin Čížek. Foto: Investigate.cz/Lada KutějováMartin Čížek. Foto: Investigate.cz/Lada Kutějová

Poslední rozhovor poskytl někdejší herecký talent v roce 2009. Třebaže se už filmování nevěnuje, zajímal nás jeho pohled na dřívější období i současnost.

Mohl byste se vrátit zpět v čase a zavzpomínat na své herecké začátky i idoly?

Na jednu z hlavních rolí v seriálu Přátelé Zeleného údolí jsem vyhrál konkurs, který probíhal v několika kolech. Chodil jsem na základní školu Ostrčilova v Ostravě. A myslím, že rétorika, vzhled, fyzická zdatnost i mé studijní výsledky pomohly k tomu, že pan režisér František Mudra, který měl otcovský přístup k dětem, se nakonec rozhodl pro mě. Mým vzorem byl vynikající slovenský herec Vlado Müller, s nímž jsem také trávil hodně času. Pojilo mě s ním dlouholeté přátelství a dodnes obdivuji jeho dobrosrdečnost a charisma.

Kdo se o vás staral během dvou natáčecích let?

Pracovní doba byla od ranního rozbřesku až do nočních scén a záběrů. Denně jsem dojížděl na natáčení, kam mě často doprovázel můj dědeček a pomáhal mi během dlouhého dne. Pronikl jsem do světa dospělých a psychicky rychle dospěl.

Jak si herci krátili čas, když nebyli v záběru?

Pokud nejste přímo v akci, je na každém, jak si den zařídí. Vlado Müller vařil pro všechny a pravděpodobně by se dnes kromě herectví uplatnil i v populárních pořadech o vaření. Ve volné chvíli jsem se připravoval na zkoušky do školy, kde jsem měl individuální plán. Jeden záběr jsem vymyslel a těšilo mě, že pan režisér to použil, protože chybělo pět minut v jednom díle, který trval zprvu čtyřicet minut.  Našel jsem "lodnu" na maso a vzal jsem ji a začal jezdit jako na bobech na sněhu ze svahu dolů. Později byly díly sestříhány na rovných třicet minut, přesto tam mnou vymyšlená scéna zůstala.

Kolik let jste se věnoval herectví a filmu?

Deset - až do roku 1988, kdy jsem si chtěl splnit svůj sen studovat práva na Karlově univerzitě. Potkal jsem na přijímacích zkouškách zpěváka Pavla Horňáka a Tomáše Holého, který byl podle mého názoru největší dětskou filmovou a televizní hvězdou v Československu. Měli štěstí, protože se na studium dostali. Na práva jsem se hlásil po gymnáziu a pak ještě dvakrát při studiu sociálně právní nástavby. Poté jsem absolvoval povinnou vojenskou službu. Na Ostravské univerzitě jsem dálkově dostudoval obor profesní poradenství, kde byly mými nejoblíbenějšími předměty psychologie a sociologie.

Někteří lidé si vás pamatují jako diskžokeje a moderátora, mohl byste se o tom zmínit?

Pracoval jsem po vojně několik měsíců jako horník a když doly zavřeli, stal jsem se úředníkem. Chtěl jsem si něčím přivydělat. Nejprve jsem mixoval muziku v menších klubech, jako byl např. v hotelu Amanda, posléze jsem se dostal i do vyhlášených tančíren, Hotelového domu Jindřich, Grand hotelu v Bohumíně či nejprestižnějšího v Ostravě, jímž byl Club Hotelu Imperial.

Měl jste nabídky na další role a má vaše současná profese herecký podtext?

Nabídku na hraní a scénáře mi posílají dodnes. Mám z toho velkou radost, ale chci zůstat u své současné profese, kterou dělám již dvacet let. Někdy v žertu říkávám, že jsem od herectví vlastně nikdy neodešel, protože prodat pojistku je také o drobných forbínách, jenže před menším publikem v rodinách klientů. Důležité je být přirozený a mluvit pravdu, a asi proto jsem pojišťovákem už tak dlouho. A nestydím se za to.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Na Jamajku rád vzpomínám a v Česku se mi líbí, říká basketbalista Corey Muirhead

Na Jamajku rád vzpomínám a v Česku se mi líbí, říká basketbalista Corey Muirhead

CIZINCI V ČESKU. V basketbalových kruzích se rozvířila spekulace na téma Corey Muirhead a česká reprezentace. "Pokud by získal české občanství, byla by to zajímavá myšlenka," řekl Michael Šob, manažer reprezentačního družstva ČR. Muirhead na jaře ukončil klubové působení v Pardubicích.

Každý herec potvrdí, že ostravské publikum je výjimečné, říká Norbert Lichý

Každý herec potvrdí, že ostravské publikum je výjimečné, říká Norbert Lichý

Herec ostravského Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý slaví 29. prosince 2014 významné životní jubileum - padesátiny. A ochotně pro Investigate.cz poskytl rozhovor v divadelním klubu na své domovské scéně, kde je služebně nejstarší, společně s kolegyní Marcelou Čapkovou a Kateřinou Krejčí. Lichý má …

Sestavovat rozpočet na ministerstvu vnitra je vždy obtížné, říká bývalý náměstek Lubomír Metnar

Sestavovat rozpočet na ministerstvu vnitra je vždy obtížné, říká bývalý náměstek Lubomír Metnar

Lubomír Metnar je bývalým náměstkem ministra vnitra České republiky. Absolvent Pedagogické fakulty Ostravské univerzity měl na ministerstvu na starosti ekonomiku. Na spolupráci s ministrem Milanem Chovancem vzpomíná rád, mluví o něm jako o profesionálovi a obdivuje jeho vysoké pracovní nasazení a te…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!