Český rozhlas Plus jde do hloubky co nejvíce. Jsme rádio, které mluví, říká šéfredaktor Alexandr Pícha

28. prosinec 2015  Radek Pešout   komentáře (0)  890 objevných slov

"Radio sehrává také kulisovou roli, kde je stěžejní hudba. Ale i mluvené slovo může být kulisou. Rádio hraje roli tam, kde děláte ještě něco jiného a nemůžete si něco číst nebo koukat na televizi," říká v rozhovoru pro Investigate.cz Alexandr Pícha, ředitel Centra Nová média Českého rozhlasu a pověřený šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus. "Jinak je známo, že lidé ve vyšším věku více preferují mluvené slovo před hudbou. U mladších ročníků to je naopak."

Alexandr Pícha. Foto: Český rozhlas/Khalil BaalbakiAlexandr Pícha. Foto: Český rozhlas/Khalil Baalbaki

Stanice funguje 14 dní (rozhovor byl pořízen v půli listopadu - pozn.aut.). Jaké máte poznatky?

Funguje to. Poznatky nemůžeme odvíjet od Radioprojektů, protože ten sbírá data až od půl roku. S naším rozjezdem jsme spustili aplikaci stream metr a tam máme data z našeho internetového přehrávače. Poslechvost s nástupem nového programu se zvýšila až o 40 - 50 procent. Vedli jsme i online kampaň, kde nástup poslechavosti byl ještě vyšší. Ale po této kampani někteří posluchači zůstali a někteří odešli, takže se bavíme o těch 50 procentech. Také jsme si všimli, že když jsme v programu měli vážná témata, například útok v Paříži, a pozvali jsme si k tomu odborníky do debaty, poslechavost se zvýšila.

Jakou roli hraje Český rozhlas v rámci rozhlasu a rádiového trhu jako celku?

Žádná stanice nevysílá pouze mluvené slovo a žádná stanice se nevěnuje tolik vyloženě publicistice. Nejlépe aktuální zpravodajství dělá Radiožurnál. My jdeme do hloubky co nejvíce, jsme rádio, které mluví a tomu je úměrná délka publicistiky.

Je složité hledat do vysílání respondenty - odborníky na dané téma?

Díky Českému rozhlasu není pro nás problém z hlediska prestiže respondenty získat. Už první den jsme měli na rozhovor slovenského premiéra Roberta Fica. Na druhou stranu se projevuje to, že Plus je takový neotesánek, který požírá velké množství mluveného slova a u nás není tolik odborníků na to, aby se neopakovali. Jsem příjemně překvapen a spokojen s tím, že u nás je schopno mnoho odborníků a respondentů mluvit zdarma bez honoráře, že to vnímají jako sebeprezentaci promluvit na Plusu. Protože jinak "publicisté" mluví za honorář. Politici samozřejmě mluví zdarma.

Říká se, že radio je pro starší lidi. A pro ně jsou asi lepší stanice mluveného slova...

Radio sehrává také kulisovou roli, kde je stěžejní hudba. Ale i mluvené slovo může být kulisou. Rádio hraje roli tam, kde děláte ještě něco jiného a nemůžete si něco číst nebo koukat na televizi. Jinak je známo, že lidé ve vyšším věku více preferují mluvené slovo před hudbou. U mladších ročníků to je naopak. Také se věnujeme "novým médiím" a lidé si mohou stáhnout podcasty do svých mobilů, mp3 přehrávačů atd. A můžete si v těch relacích přeskakovat a upravovat podle svého. Mladá generace je vstřícnější novým médiím, ale spolu strhávají i ty starší.

Jaká je rola nových médií?

Prvotně přinášíme program do vysílání rádia a pak sekundárně jej přinášíme na internetu. Například v USA vytvářejí některé relace zvlášť pouze pro nová média, aplikaci na internetu. Ale u nás používání nových médií není ještě tak rozšířené.

Je možné, aby Český rozhlas Plus pořádal a vysílal veřejné debaty?

Český rozhlas to dělá při volbách, kde produkuje regionální debaty. Ale spíš se budeme soustředit na přenášení živých tiskových konferencí. Jako koexistenci vnímáme ČT24. Kdo chce vidět obrázky, kouká na televizi. My vítězíme tam, kde člověk musí řídit auto nebo dělat ještě něco jiného. Česká televize má také více prostředků na redakční práci, vysílání atd. ČT24 také už na trhu působí dlouho a protože digitalizace na rozhlasovém poli nepokročila tak rychle jako u televizí, tak je pozadu.

Nemůžete skončit jako Rádio Česko, které bylo zrušeno?

To jsou rozdílné věci. Například D dur funguje spolehlivě, Radio Wave také, ikdyž tam byly nějaké komplikace. Wave nemá VKV vysílače a pro mladší generaci se u Wave soustředíme spíše na nová média. Rádio Česko nestálo jen na základech Českého rozhlasu, ale i na BBC, které pak snížilo náklady a my jsme to museli udělat jinak. Plus je ale na pevných základech. Máme VKV síť, která má až 60 procent pokrytí populace. A to už jsou dobré základy. Teď je důležité jak uspějeme po obsahové stránce a po stránce technického vybavení. Věřím v digitální vysílání a působení na nových médiích.

Mgr. Alexandr Pícha je ředitelem Centra Nová média Českého rozhlasu, od 1. srpna 2015 pověřený šéfredaktor stanice ČRo Plus. Dříve byl ředitelem či šéfredaktorem ČRo 1 - Radiožurnálu či zahraničním zpravodajem ČRo v USA.

Autor Radek Pešout

Autor: Radek Pešout

Šéfredaktor serveru Investigate.cz, věnuje se investigatitvním tématům. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Český penzijní systém je nastaven velmi skromně, říká předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes

Český penzijní systém je nastaven velmi skromně, říká předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes

/VIZE PRO ČESKO/ „Nevěřte politikům ani prodejným, nebo nekvalifikovaným ekonomům. Český penzijní systém je nastaven velmi skromně,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. „Změnil bych nastavení nejnižšího starobního důchodu, který je nyní 3 170 Kč a zdaleka nevy…

Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Ústeckého kraje se vyjádřil k ožehavým tématům regionu na severu Čech. Především k sociálnímu bydlení, což je problém třeba obcí ve Šluknovském výběžku, a prolomení těžebních limitů na Mostecku.

Babiš v Ústí: Říkáme, že bude líp. Jen jsme nikdy neřekli kdy

Babiš v Ústí: Říkáme, že bude líp. Jen jsme nikdy neřekli kdy

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš přijel na mítink do Ústí nad Labem. Do kulturního domu se vrátil po 2,5 letech. Avšak tentokrát si mohl užívat triumfálního comebacku.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!