Babiš v Ústí: Říkáme, že bude líp. Jen jsme nikdy neřekli kdy

6. říjen 2014  Radek Pešout   komentáře (0)  1253 objevných slov

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš přijel na mítink do Ústí nad Labem. Do kulturního domu se vrátil po 2,5 letech. Avšak tentokrát si mohl užívat triumfálního comebacku.

Andrej Babiš podepisuje knihu na mítinku v Ústí. Foto: Investigate.cz/Radek PešoutAndrej Babiš podepisuje knihu na mítinku v Ústí. Foto: Investigate.cz/Radek Pešout

Je jaro 2012. Andrej Babiš přijíždí do Ústí nad Labem jako miliardář a majitel potravinářsko-chemického koncernu Agrofert. Nikdo ho nezná. Poslední týdny se sice projevuje jako kritik politických poměrů, chová se jak štěkající pes. Jeho web ANO 2011 je plný novinových titulků. Jednou to je Vít Bárta, podruhé Roman Janoušek.

V ten dubnový den přicházím do omšelého sálu domu kultury v Ústí nad Labem. Vidím zaměstnankyni Lovochemie, která má nastarost mimo jiné i komunikaci s novináři. Na blůze má placku ANO 2011. "Jaktože děláte politickou agitaci?" rýpnu si do ní. "Dostala jsem to jako úkol," bezelstně odpoví. Dávám se do řeči s její kolegyní. Ukazuju ji esemesku, kterou jsem dva týdny před tím dostal přímo od Andreje Babiše. Přišla v sobotu po půlnoci.

"Jo to bude od něj. Má několik čísel. Je to u něj běžné, že píše v noci," dostávám odpověď. Poprvé se mi naskytlo setkání s miliardářem, o jehož firemní konglomerát jsem se do té doby vůbec nezajímal. Sice jsem věděl, že mu patří lovosická chemička, ale jinak ten muž vůbec nebyl středobodem mého zájmu. Od té doby, co mi ale nepsal svojí lámanou češtinou, jsem se rozhodl ho poznat více. A tak jsem přišel i na jeho akci. Psalo se jaro 2012.

Na pódiu sedí za dlouhými stoly lidé, kteří v té době z politického hlediska neznamenali vůbec nic. Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek, Richard Brabec. A také jedna žena, která bohužel tragicky zemřela: Anna Veverková, v té době ředitelka komunikace VZP. A ještě jedna žena tam byla, senátorka Alena Dernerová.

Rozpačitý začátek 2012

Sál byl plný. Osazenstvo tvořili zejména důchodci. Po stranách postávali ostří hoši ze soukromé Babišovy ochranky.

Pamatuji si ještě na jednu věc. Ti, kteří dnes jsou schopni "davového šílenství" v té době nebyli schopni v sále udržet lidi alespoň hodinu a půl. Bylo tehdy vidět, jak bezradně koukají na to, jak se lidé zvedají a odcházejí pryč. Bylo to nudné.

Když jsem se při jednom povídání o ANO na jaře 2013 před Richardem Brabcem zmínil o téhle události, bylo na něm vidět, že si uvědomuje, že žádná show to tehdy nebyla.

Andrej Babiš totiž na jaře 2012 byl nesnesitelný. Neuměl mluvit k lidem, neuměl formulovat myšlenky. Vlastně nebylo možné rozluštit, o co mu jde, co chce. Pořád jen nadával na poměry, na Bártu, na Janouška, na Hrdličku. Jenže v té době lidé v Ústí nad Labem vůbec nevěděli, kdo tito muži z pražského prostředí vůbec jsou.

Navíc tehdy Babiš se nechával neustále vytáčet. Když se rozohnil, zapomněl česky a zase spustil svoji slovenčinou. Situaci se snažila zachraňovat právě Anna Veverková nebo Richard Brabec.

Politik vládní strany 2014

Střih. Ten samý sál, avšak říjen 2014. Zatímco sál neprošel modernizací a je neustále omšelý, Andrej Babiš vchází na pódium jako topstar. Na sobě má uhlazené sako a novou funkci. Je ministrem financí, z ANO je hnutí, které sedí ve vládě, vyhrálo evropské volby a očekává slušný výsledek v komunálních a senátních volbách.  Po svém boku má Richarda Brabce, který je nyní ministrem životního prostředí. Spolu s nimi pak kandidát na ústeckého primátora za ANO.

V hledišti i na balkóně je plno, volná místa se těsně před začátkem mítinku zaplnila. Jsou vidět především důchodci. Ti freneticky tleskají, Babiš se usmívá. Politická show může začít.

Je zřejmé, že Andrej Babiš prošel velkým mediálním vývojem. Marketéři ho naučili, jak má s lidmi komunikovat, jak reagovat na nepříjemné dotazy. Stále tvrdí, že není politik, nezapomene nepřímo připomenout, že je miliardář. Když v debatě jedna z divaček se rozpovídá o tom, jak současné vedení Ústí nad Labem odmítá dát 50 tisíc korun na plavání pro důchodce, Babiš pohotově odpoví, ať paní napíše. "Peníze vám dám z nadace Agrofertu," slíbí a ihned získává další plusové body.

Přestože ústecká debata se koná především kvůli komunálním volbám, podstatnou část mítinku hovoří Andrej Babiš. Vysvětluje kroky jeho ministrů, představuje činnost ministerstva financí. Naznačí, že ne se všemi je spokojen - myslí tím ministra dopravy Antonína Prachaře i ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou.

Babiš lidem slibuje, že jeho prioritou je dostavba dálnice D8 přes České středohoří. Zkritizuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je podle něho v rozkladu. Strefuje se do situace na ústeckém krajském soudu, kvůli kterému byla roztržka mezi Válkovou a Hanou Marvanovou. Sám ministr financí přizná, že pro něj byla těžká situace vyřešit spory mezi ministryní a její náměstkyní.

V Ústí bych neinvestoval

Babiš zkritizuje i situaci v Ústí nad Labem. "V šest hodin nikdo není v ulicích, co to je za město?" a debata se stočí k místnímu mafiánskému prostředí na severu Čech. "Nemáte tady žádné investory, přitom jste u německých hranic. Já to nechápu. Ale já bych tady také továrnu nepostavil," prohlásil otevřeně majitel Agrofertu.

Lidé ho žádají, ať koupí Spolchemii a Setuzu. "Nekoupím, protože tam máte Petra Sisáka z Key Investments. Ta situace je nešťastná," zpraží Ústečany.

Ke slovu se dostal i ministr životního prostředí Richard Brabec, který rovněž využil příležitosti, jak zpropagovat svoji práci na úřadě. I když uznává, že ne vše jde rychle. "Ušetřili jsme miliony. Když jsem nastoupil, snížil jsem počet zaměstnanců," vypočítá úspěchy.

Nejlepší ale byl závěr. Andrej Babiš během debaty stačil podepsat knihu s rozhovory, které se týkají jeho osoby. Blesk pravidelně publikuje útržky. Jakmile skončí oficiální část debaty, lidé se sesypou okolo předsedy hnutí ANO a žádají ho o podpis, vyfotí se s ním. To je ta chvíle, kdy si Babiš pravděpodobně říká, že to má smysl.

"Od začátku říkáme, že bude líp. Jen jsme nikdy neřekli kdy," pobaví lidi předseda ANO. "Proč byste měli zvolit pana Zikmunda a ANO v Ústí? Stačí když nebudeme krást a dostavíme dálnici. To na začátek stačí."

Lidé odcházejí evidentně spokojeni. Zatímco při příchodu do kulturáku dostávali koblihy, při odchodu dostávají perníky. Jak jinak než v obalu s logem ANO a vyrobeny v Babišově pekárně Penam.

Andrej Babiš v obležení příznivců.
Andrej Babiš v obležení příznivců.
Andrej Babiš, Josef Zikmund, Richard Brabec.
Andrej Babiš, Josef Zikmund, Richard Brabec.
Budoucí ústečtí politici rozdávají koblihy.
Budoucí ústečtí politici rozdávají koblihy.

Hlediště před začátkem debaty.
Hlediště před začátkem debaty.
Hostesky vítají příchozí.
Hostesky vítají příchozí.
Lidé přicházejí na mítink ANO.
Lidé přicházejí na mítink ANO.

Ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministr životního prostředí Richard Brabec.
Mobilní reklama na mítink ANO.
Mobilní reklama na mítink ANO.
Při odchodu se rozdávaly perníky.
Při odchodu se rozdávaly perníky.


Autor Radek Pešout

Autor: Radek Pešout

Šéfredaktor serveru Investigate.cz, věnuje se investigatitvním tématům. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Nekuřácký koutek je nesmysl, asi jako kdybychom v bazénu povolili močit jen v jednom rohu a mysleli si, že zbytek vody bude čistý, říká Eva Králíková

Nekuřácký koutek je nesmysl, asi jako kdybychom v bazénu povolili močit jen v jednom rohu a mysleli si, že zbytek vody bude čistý, říká Eva Králíková

/VIZE PRO ČESKO/ Jak je na tom Česká republika a zahraničí s kouřením? Chce tabákový průmysl kontrolovat pašování cigaret? Co by se mělo změnit v české legislativě? "Aby se snížil počet kuřáků, měly by se zajistit podstatně vyšší ceny tabákových výrobků, vyšší zdanění a to nejen procentní, ale i fix…

Pohled do zpravodajství České televize. 12 příkladů, kdy mělo docházet k manipulacím

Pohled do zpravodajství České televize. 12 příkladů, kdy mělo docházet k manipulacím

Rozjitřená atmosféra ve zpravodajství České televize ukazuje veřejné tajemství. Tvorba zpravodajství je pod politickým vlivem, přestože vedoucí pracovníci veřejnoprávní televize to tvrdošíjně odmítají. Ten, kdo ale pracuje ve zpravodajském médiu, ví, jak fungují manipulace.

Vládní materiál k D8 přiznává: Dálnice v Českém středohoří nebude nikdy na 100 % bezpečná

Vládní materiál k sesuvu na rozestavěné těleso dálnice D8 v Českém středohoří otevřeně přiznává, že současná trasa vedená územím rizikovým pro sesuvy, není vhodná. Ve hře mají být i jiné varianty.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!