Český penzijní systém je nastaven velmi skromně, říká předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes

3. prosinec 2015  Tereza Hnízdová   komentáře (0)  1075 objevných slov

/VIZE PRO ČESKO/ „Nevěřte politikům ani prodejným, nebo nekvalifikovaným ekonomům. Český penzijní systém je nastaven velmi skromně,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. „Změnil bych nastavení nejnižšího starobního důchodu, který je nyní 3 170 Kč a zdaleka nevykrývá ani spotřební koš základních životních potřeb důchodce, který loni činil 8 338 korun."

Zdeněk Pernes. Foto: archiv Rady seniorů ČRZdeněk Pernes. Foto: archiv Rady seniorů ČR

Jak to vidíte s finanční situací důchodců v České republice? Je uspokojivá?

Jak u koho. Dle dat České správy sociálního zabezpečení pobíralo starobní penze sólo do 8 000 Kč měsíčně k 31. lednu letošního roku 18 768 příjemců, od 8 000 do 13 000 Kč 1 237 325 příjemců a nad 13 000 Kč 19 761 příjemců. Průměrná starobní penze bude ke konci roku dosahovat cca 11 345 Kč a 54 % důchodců na ni nedosahuje. Potom také záleží na tom, kde a jaký byt užíváte a jak vysoké jsou osobní výdaje na léky a další složky zdravotní péče.

Jsou mezi různými regiony v tomto ohledu rozdíly? Kde jsou vyšší důchody, kde naopak nižší?

Ano, rozdíly mezi regiony ve výši starobních penzí jsou, jejich příčinou je rozdílná teritoriální výše mezd a platů, ze kterých se vypočítávají. Pokud máte na mysli kraje, pak nejvyšší průměrná starobní penze je v  Praze (12 125 Kč) a nejnižší v Olomouckém kraji (10 945 Kč). Třeba v Ústeckém kraji je průměrná starobní penze 11 236 Kč, tj. sedmá nejvyšší ze všech krajů v České republice. A pokud máte na mysli okresy, tak nejvyšší průměrná starobní penze je na Praze 6 (12 330 Kč) a nejnižší v okrese Znojmo (10 461 Kč).

Co byste změnil?

Změnil bych nastavení nejnižšího starobního důchodu, který je nyní 3 170 Kč a zdaleka nevykrývá ani spotřební koš základních životních potřeb důchodce, který loni činil 8 338 Kč. Jsem přesvědčen, že nastavení penzijního systému musí být takové, aby každý kdo celý život pracoval, měl sociálně spravedlivý důchod. Dále bych změnil mechanismus valorizace důchodů, aby byl dokonalejší, spravedlivější a ve vztahu k okolním zemím také progresivnější. Příslušné návrhy jsme ministerstvu práce i Odborné komisi pro důchodovou reformu předložili.

V nejbližší době připravuje vláda změny týkající se důchodů. Mluví se o nějakém jednorázovém příspěvku. Jaký na to máte názor?

Tzv. Jednorázový příspěvek důchodci schválila poslanecká sněmovna v pátek 13. listopadu 2015. Nyní je předklad v Senátu a také záleží na panu prezidentovi. Příspěvek má kompenzovat   velmi nízkou valorizaci penzí, která bude pro všechny typy penzí od 1. ledna 40 Kč měsíčně. Tak nízká valorizace důchodů v novodobé historii Česka nikdy nebyla. A co se týče výše příspěvku, poslanci alespoň částečně napravili podhodnocený návrh vlády a příspěvek navýšili dvojnásobně. Rada seniorů České republiky za akceptování svého požadavku, tj. příspěvek navýšit z 600 Kč alespoň na 1 000 až 1 200 Kč paním a pánům poslancům děkuje.

Problém demografického stárnutí populace – asi neřešitelný. Nejistota, zda další generace vůbec budou nějaký důchod pobírat. Do kolika let by měl člověk pracovat? Samozřejmě, to je velmi individuální, ale lépe řečeno, od kolika let by měl mít právo na odchod do důchodu?

Nevěřte politikům ani prodejným, nebo nekvalifikovaným ekonomům. Český penzijní systém je nastaven velmi skromně. Podíl výdajů na penze ve vztahu k Hrubému domácímu produktu osciluje kolem 10 %, což je o dva procentní body méně než činí evropský průměr. V některých okolních zemích tato veličina dosahuje dokonce patnácti až šestnácti procentních bodů. V ufinancovatelnosti českého penzijního systému tedy stále máme velké možnosti.

Ano, v současné době máme stále v českém právním řádu světový experiment, tj. neomezený důchodový věk. Jde o pozůstatek tzv. Malé penzijní reformy Nečasovy vlády, který se zatím nepodařilo napravit.

Ale navrhuje se snížení věkové hranice odchodu do starobního důchodu na 65 let a každých pět let pravidelný přezkum dle aktuální doby dožití. Důchodová komise navrhuje strávit v důchodovém věku čtvrtinu života.

Protože v některých odvětvích se pracuje „rukama“, jde o těžkou práci a tito lidé přece nemůžou chodit do zaměstnání do sedmdesáti let.

Ano, máte plnou pravdu, pracovat ve fyziologicky, nebo neuropsychicky těžkých profesích do 70 let věku zatím příroda člověku biologicky neumožňuje.  Varianty řešení určitě jsou, já si dovolím uvést pouze několik: nastavení nižší věkové hranice odchodu do starobního důchodu obecně, nastavení diferencované hranice odchodu do starobního důchodu dle profesní struktury v národním hospodářství, doplňkové penzijní systémy v těžkých profesích, výsluhy a z medicínského hlediska včasný odchod z těžkých do lehčích profesí.

Slyšel jste o hypotéce naruby, která by měla pomoci penzistům s jejich finanční situací? Co si o tom myslíte?

Zatím v českém právním řádu nejsou dostatečné záruky zcizení nemovitosti, proto žádnému seniorovi nabízenou hypotéku nedoporučuji.

Dr. Zdeněk Pernes je předsedou Rady seniorů ČR. Posláním Rady, která v České republice vznikla po vzoru Západní Evropy, je vytváření otevřené společnosti pro všechny generace, koncipování mezigeneračních vztahů, dialogu a tolerance. Zdeněk Pernes bojuje za práva seniorů a vyjednává s ministry ve prospěch důchodců.

Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Česko

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Český rozhlas Plus jde do hloubky co nejvíce. Jsme rádio, které mluví, říká šéfredaktor Alexandr Pícha

Český rozhlas Plus jde do hloubky co nejvíce. Jsme rádio, které mluví, říká šéfredaktor Alexandr Pícha

"Radio sehrává také kulisovou roli, kde je stěžejní hudba. Ale i mluvené slovo může být kulisou. Rádio hraje roli tam, kde děláte ještě něco jiného a nemůžete si něco číst nebo koukat na televizi," říká v rozhovoru pro Investigate.cz Alexandr Pícha, ředitel Centra Nová média Českého rozhlasu a pověř…

Systém kreditu poškodil technické vysoké školy, říká bývalý rektor VŠB TU Ostrava Tomáš Čermák

Systém kreditu poškodil technické vysoké školy, říká bývalý rektor VŠB TU Ostrava Tomáš Čermák

Bývalý dlouholetý rektor VŠB TU v Ostravě prof. Ing. Tomáš Čermák, CSc. v současnosti působí ve výzkumném centru ENET. "Zaměřujeme se na obnovitelné zdroje energie," říká v rozhovoru pro Investigate.cz.

Evropské fondy: Čerpání prostředků není uspokojivé. Ministerstvo pro místní rozvoj u řady programů zavedlo krizové řízení

Evropské fondy: Čerpání prostředků není uspokojivé. Ministerstvo pro místní rozvoj u řady programů zavedlo krizové řízení

Ministr pro místní rozvoj v demisi František Lukl na jednání s komisařem Johannesem Hahnem požádal o rozšíření Operačního programu Doprava v souvislosti s povodněmi o možnost financování oprav místních komunikací. Především s ním ale jednal o neutěšené situaci v čerpání EU fondů a novém programovém …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!