Co zjistil forenzní audit na ministerstvu zdravotnictví? Šlendrián v SÚKL

16. duben 2014  Redakce   komentáře (0)  579 objevných slov

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se rozhodl rozkrývat černou díru ve zdravotnictví. Nyní představil výsledky auditu ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na základě zjištění budou podána trestní oznámení.

Bezprostředně po jmenování zadal ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta forenzní audit dodržování pravidel hospodaření Ústavu. Auditoři se zaměřili také na nestandardní transakce za období únor 2012 – únor 2014.

„Chyby, které audit odhalil, jednoznačně potvrzují správnost odvolání tehdejšího ředitele SÚKL Pavla Březovského. Pan ředitel Blahuta mne ujistil, že podnikne i právní kroky v případech, kdy si to zjištění auditorů vyžádají. Podkladem pro jeho rozhodování budou i závěry kontroly ministerstva zdravotnictví, které budou známé v nejbližší době. Nevylučuji tedy, že budou ze strany vedení SÚKL padat i trestní oznámení,“ reagoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Co se zjistilo?

Neodůvodněné navýšení počtu úvazků

Za kontrolované období neodůvodněně vzrostl počet pracovních úvazků Ústavu, a to bez zřejmého nárůstu agendy. Z původního počtu 325 úvazků dosáhl ve sledovaném období počet úvazků až na 468. Jedním z předpokladů pro navýšení úvazků bylo například zamýšlené převedení agendy zdravotnických prostředků do kompetence SÚKL. Bez jakéhokoli zákonného zmocnění tak SÚKL vynakládal veřejné prostředky na platy a umístění těchto zaměstnanců. S tím souvisí smlouva na pronájem kancelářských prostor v celkové výši 20 mil. Kč za 5 let, která byla uzavřena za nápadně nevýhodných podmínek.

Změny předmětu zakázky

Auditní zpráva identifikovala, že u některých zakázek nebyl dodržen předmět zakázky, bylo změněno jejich plnění a došlo i k akceptaci a následnému uhrazení nerealizovaných částí zakázky! Zde hrozí Ústavu reálné nebezpečí právních kroků z řad dotčených společností. V případě zaplacení prokazatelně nerealizovaných částí zakázky hodlá SÚKL vyvodit odpovědnost konkrétních osob, které jsou za proplacení odpovědné.

Nevýhodně uzavřené smlouvy

Zjištění auditorů hovoří také o tom, že SÚKL uzavíral zásadně nevýhodné smlouvy na správu a provoz aplikací v oblastech klíčových pro činnost SÚKL. Nápadné ve smlouvách jsou zejména krátké výpovědní lhůty bez udání důvodu ze strany poskytovatele.

Nestandardní postup při řešení licenčních ujednání

Vedení SÚKL ve sledovaném období nestandardně řešilo některá licenčních ujednání, a to především v navrhovaném řešení formou takzvané mediace mezi SÚKL a jedním ze subjektů. Tuto formu řešení tehdejší vedení preferovalo, ačkoli nemělo reálně vyčíslenou škodu, která měla subjektu vzniknout, a ani nemělo jistotu, zda škoda vůbec byla způsobena. SÚKL, aniž by si nechal vyhotovit jakýkoli odborný posudek, připravoval „řešení“ ve výši 160 – 300 mil. Kč bez DPH.

„Podrobně vyhodnotím postup ve všech případech, na které audit upozornil, a důsledně budu požadovat nápravu a náhradu škody tam, kde to bude možné,“ konstatoval ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Autor Redakce

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Paradoxy českého zdravotnictví: Pojišťovny mají větší moc než ministerstvo zdravotnictví. Jak funguje systém?

Jsme všichni rukojmí zdravotních pojišťoven? Veřejné tajemství: Systém je vybudován na klientelistických vazbách, kde o výši příjmu od pojišťovny rozhodují lobbisté a dobré kontakty.

Sestavovat rozpočet na ministerstvu vnitra je vždy obtížné, říká bývalý náměstek Lubomír Metnar

Sestavovat rozpočet na ministerstvu vnitra je vždy obtížné, říká bývalý náměstek Lubomír Metnar

Lubomír Metnar je bývalým náměstkem ministra vnitra České republiky. Absolvent Pedagogické fakulty Ostravské univerzity měl na ministerstvu na starosti ekonomiku. Na spolupráci s ministrem Milanem Chovancem vzpomíná rád, mluví o něm jako o profesionálovi a obdivuje jeho vysoké pracovní nasazení a te…

Podívejte se na výstupy z auditu EU pro ROP Severozápad. Je to neradostné čtení

Podívejte se na výstupy z auditu EU pro ROP Severozápad. Je to neradostné čtení

Regionální operační program Severozápad je natolik problémový, že dotační úřad musí sám pokutovat příjemce eurodotací - tedy převážně města, ale i Ústecký a Karlovarský kraj. Pokutu dokonce musí zaplatit i samotný Úřad Regionální rady.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!