Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

2. únor 2015  Radek Pešout   komentáře (0)  1565 objevných slov

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Ústeckého kraje se vyjádřil k ožehavým tématům regionu na severu Čech. Především k sociálnímu bydlení, což je problém třeba obcí ve Šluknovském výběžku, a prolomení těžebních limitů na Mostecku.

Miloš Zeman. Foto: Investigate.cz/Radek PešoutMiloš Zeman. Foto: Investigate.cz/Radek Pešout

Přijel jste na návštěvu Ústeckého kraje, který patří z pohledu hospodářského i sociálního k nejproblémovějším v České republice. Jak tomuto regionu pomoci?

Když jsem byl premiérem, má vláda schválila Ústeckému kraji 15 miliard korun. Jsem rád, že za uplynulé roky byly investovány do bohulibých účelů. A kromě této dotace bude v dubnu 2015 na Pražském hradě zahájena výstava Země zrozená. Je to výstava, která má ukazovat efekt revitalizace území, zejména v Ústeckém kraji. Protože nejsem premiér, ale prezident, nemohu nabízet dalších 15 miliard, ač bych rád. Panu hejtmanovi (Oldřich Bubeníček) jsem říkal, že i v prezidentské funkci jsem Ústeckému kraji pomohl. A to tím, že jsem dvakrát na jejich žádost přijal zástupce firmy Nexen na Pražském hradě a projednával jsem s nimi otázku jejich umístění jejich podniku do Česka, konkrétně do průmyslové zóny Triangle u Žatce. Hodně mi v tom pomohl tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. Jak je známo, Nexen uvažoval o umístění továrny do Polska. Právě Jiří Cienciala říkal: Já jsem sice Polák, ale chci, aby to bylo v České republice. Potlačil svůj národní původ a choval se jako odpovědný český politik.

Vaše vyjádření velmi často rezonují v médiích a veřejnosti.

Jedna televizní reportérka mně říkala: Vy rozdělujete národ, pane prezidente. A já ji říkal: národ nerozděluji. Národ rozdělují názory. Všichni víte o problémech, které tu jsou. A mnozí z vás víte, jaká stanoviska k řešení těchto problémů zastávám. Ať už se jedná o stanoviska prolomení, nebo neprolomení limitů. Problém jezů na Labi nebo problém tzv. nepřizpůsobivých občanů, který je zvlášť akutní ve Šluknovském výběžku. A na základě toho vznikne malá mediální bouře. Proto doporučuji, abyste četli jen zpravodajství a nikoliv politické komentátory, protože je samotná činnost politického komentátora je urážkou inteligence občanů. Svůj komentář si má každý duševně normální člověk udělat sám a nepotřebuje, aby mu někdo přežvýkal jeho názor.

Co říkáte na sociální bydlení, vznik ubytoven a s tím vyplývající problémy pro města?

Vyjádřím se obecněji. Je to jeden z nejhloupějších zákonů, který existuje. Je to zákon o státním příspěvku na bydlení. Když jsem byl asi před třemi lety ve Varnsdorfu, tak mi říkali, že mnohačetná rodina bydlí v garsoniéře a platí 9 tisíc korun měsíčně. Tento nájem inkasuje mafie, která vlastní ubytovny. To, co tam jsou, nemusí platit nájem, tím se snižuje jejich motivace k práci. Ti, kteří to všechno organizují, já tomu říkám mafie ubytoven, tak ti inkasují docela slušné peníze a jediný,  kdo na to doplácí, je stát. Jedním z řešení je, aby státní příspěvek stát dával nikoliv podle počtu osob, ale podle metrů plochy. To je jedna z možných variant. V každém případě by to neměla být výdělečná činnost, díky které v řadě měst vznikají jako houby po dešti ubytovny, což je svým způsobem jeden ze způsobů tunelování státního rozpočtu.

Přijel jste do Ústeckého kraje v období diskusí o možném prolomení těžebních limitů na Mostecku. Váš komentář?

Na jedné straně odbory, na druhé straně těžební společnosti, které podporují prolomení limitů, což je logické, z hlediska zaměstnanosti a těžby. Na druhé straně jsou někteří politici a samozřejmě logicky aktivisté jsou proti. Když jsem byl v Litvínově, vzpomínám si, že i bývalý starosta Šťoviček namítal, že by těžba končila asi 800 metrů od Litvínova. Při prolomení těžebních limitů bych rozlišoval dva aspekty. První aspekt se týká toho, zda se prolomení týká obydlených či neobydlených území. Například na Dole Bílina se jedná evidentně o neobydlené území, tam jsou námitky daleko slabší než u území obydlení, jako je Důl ČSA a Horní Jiřetín. Mimochodem, v Horním Jiřetíně jsem před několika lety byl a pokládal jsem za svoji samozřejmou povinnost, byť jsem byl důchodce na Vysočině, diskutovat s obyvateli o jejich názorech.

Diskutuje se i o tom, zda to uhlí je nutné vytěžit, zda je potřeba...

Pravda je, že otázka, zda to uhlí potřebujeme, je někdy transformována zda ho potřebujeme jen na výrobu tepla nebo i pro výrobu elektřiny. Je tu námitka, že když tu elektřinu vyvážíme, tak je zbytečné uhlí těžit. Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné. To znamená, že kdybyste řekli našim exportérům, vyrábějte jen pro domácí spotřebu a nevyrábějte pro export, tak by se asi podivili. Na druhou stranu uznávám oprávněnost námitky, že bychom neměli elektřinu ani jakoukoliv komoditu vyvážet za dumpingovou cenu, tedy pod výrobní náklady. Měl by tam být přiměřený zisk, protože jinak je takový export zbytečný. Co se týče obydlených oblastí, chtěl bych upozornit na novelu horního zákona, která platí už několik let, podle které nemůžete tyto oblasti vyvlastnit. Naopak se musíte dohodnout s vlastníky nemovitostí, tedy s obyvateli Horního Jiřetína. Pokud vím, tam je hnutí Dialog, které spíše podporuje tuto dohodu s těžebními společnostmi. Pak tam je přinejmenším rovnocenná skupina obyvatel, která je proti. Znovu opakuji. Nejde o to, že byste stejně jako u výstavby dálnice mohli nařídit prodej za cenu v místě obvyklou. Vždycky musíte dosáhnout dohody a já očekávám od těžebních společností velkorysou nabídku, protože bez této velkorysé nabídky by k žádné dohodě nedošlo.

Paralelně se vedou diskuse o zvýšení poplatku pro těžební společnosti za vytěžené uhlí. Měl by být poplatek vyšší než je na současné úrovni?

Určitě ano. Vím, že byly dvě verze. Jedna zvýšení poplatku na dvojnásobek, druhá na desetinásobek. U tohoto desetinásobku se zasekly těžební společnosti, u toho dvojnásobku to vypadá rozumně.  Plně podporuji, aby z toho byl vytvořen zvláštní fond určený nejenom na rekultivace, o nichž jsem mluvil v úvodu, neboť patnáct miliard už to nebudou. A zejména na zlepšení životních podmínek obyvatel v zasažené oblasti.

Lidem z Litvínova a Horního Jiřetína se nelíbí, že by měli přijít o své domovy a být přestěhováni. To je přece pochopitelné, ne?

Dovolte mi poznámku. Když jsem byl malý kluk, byl jsem v krásném městečku, které se jmenovalo Zahrádka. Dodnes si na toto městečko vzpomínám, protože dnes leží na dně Želivské přehradní nádrže. A není po něm ani vidu ani slechu. A vždycky v těchto souvislostech rozhodujete nikoliv mezi dobrem a zlem, ale mezi větším a menším zlem. Tehdy se želivská nádrž zdůvodňovala, myslím si, že to byla i pravda, nutností zabezpečení dostatku pitné vody pro Prahu. A nyní vedeme debatu o tom, zda to uhlí skutečně potřebujeme, v jakém časovém horizontu ho potřebujeme, protože i když teď rozhodneme o prolomení limitů , tak to neznamená, že se hned začne těžit. Je to otázka ekonomické bilance. Zatímco o potřebě pitné vody pro Prahu nikdo nepochybuje, tady se vedou vášnivé diskuse, zda u uhlí ano. Stačí vzít do ruky kalkulačku a počítat, což mnoho lidí z jedné i druhé strany nedělají. Já jsem to udělal a vyšlo mi menší zlo, prolomení těžebních limitů.

SOUVISEJÍCÍ: Jan Dienstl má dlouhodobé spojenectví s úředníky MPO, kteří lobbují ve prospěch prolomení těžebních limitů, říká v rozhovoru Jan Rovenský z Greenpeace

Ať konečně vláda dá Mostu signál, co tu bude, když se neprolomí těžební limity, říká primátor Jan Paparega

Poznámka: Otázky byly redakčně doplněny

Autor Radek Pešout

Autor: Radek Pešout

Šéfredaktor serveru Investigate.cz, věnuje se investigatitvním tématům. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Litvínov by se po prolomení limitů ocitl na konci světa, říká Kamila Bláhová

Litvínov by se po prolomení limitů ocitl na konci světa, říká Kamila Bláhová

Je v čele koalice, která odmítá prolomení těžebních limitů na Mostecku. Starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) nevidí v těžbě hnědého uhlí a rozšiřování velkolomu ČSA pozitiva v řešení nezaměstnanosti. Naopak varuje před další devastací Podkrušnohoří na severu Čech. "Stále doufám, že zvítězí zdrav…

Jan Dienstl má dlouhodobé spojenectví s úředníky MPO, kteří lobbují ve prospěch prolomení těžebních limitů, říká v rozhovoru Jan Rovenský z Greenpeace

Jan Dienstl má dlouhodobé spojenectví s úředníky MPO, kteří lobbují ve prospěch prolomení  těžebních limitů, říká v rozhovoru Jan Rovenský z Greenpeace

To, jak blízko bylo k prolomení těžebních limitů na Litvínovsku, objasňuje ve velkém rozhovoru Jan Rovenský z Greenpeace. Dále vysvětluje, v čem by bylo riziko společné firmy státu a těžařů. Nebo vypočítává bilanci pracovních sil v případě rozšíření dolu ČSA a zbourání Horního Jiřetína.

Lobbing těžaře Jana Dienstla je zatím účinný. Prolomení limitů na Mostecku se blíží

Lobbing těžaře Jana Dienstla je zatím účinný. Prolomení limitů na Mostecku se blíží

Prolomení těžebních limitů na Mostecku v severních Čechách je na spadnutí. Přibližuje se díky očekávanému vítězství ČSSD v říjnových předčasných volbách. Právě sociální demokraté s KSČM jdou akcionáři Severní energetické Janu Dienstlovi na ruku. Investigate.cz zmapovalo zákulisní dění.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!