Konec lustrací v Česku aneb legalizace jmenování Babiše ministrem

29. prosinec 2014  Radek Pešout   komentáře (0)  452 objevných slov

Když Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) ministrem financí, bylo to jak v pohádce o obuté a bosé, oblečené a nahé. Prezident současného vicepremiéra jmenoval i přesto, že nebyly rozptýleny pochyby o jeho minulosti ve službách StB a zda má čisté lustrační osvědčení. Od ledna 2015 to už bude všechno jedno.

Andrej Babiš. Foto: Investigate.cz/Radek PešoutAndrej Babiš. Foto: Investigate.cz/Radek Pešout

Bratislavský soud to řekl jasně, Andrej Babiš agentem Státní bezpečnosti (StB) nebyl. Přestože politici jako Miroslav Kalousek (TOP 09) si o vědomé spolupráci agenta Bureše myslí své, je nutné se na ministra financí dívat jako na toho, kdo s tehdejší represivní složkou komunistického státu vědomě nespolupracoval.

Jenže v době jmenování Andreje Babiše ministrem měl po něm požadovat předseda vlády Bohuslav sobotka (ČSSD) čisté lustrační osvědčení. Babiš o něj nepožádal a lakonicky to tehdy komentoval, že nevidí potřebu. Sobotka přesto miliardáře z Agrofertu navrhl, Zeman jmenoval. Pak jsme byli ještě svědky toho, jak se řešil Sobotkův přestupek kvůli nevyžádání Babišova lustračního osvědčení...

Tohle všechno se odehrávalo v době jmenování Sobotkovy vlády a v prvních měsících vládnutí. Mezitím se mezi poslanci znovu rozhořela debata, zda by nebylo lepší lustrační zákon zcela zrušit, což ostatně je věčné téma komunistů.

Rušit se zatím nebude. Ovšem norma o změnách šesti desítek zákonů v souvislosti s novým služebním zákonem otevřela možnost, jak legalizovat Babiše v roli ministra. Lustrační zákon se totiž bude vztahovat jen na místa vedoucích úředníků státní správy, nikoli na členy vlády a jejich náměstky.

A tak ministrem či jeho náměstkem může být někdejší komunistický kádr či spolupracovník rozvědky, avšak vedoucí úředník státní správy nikoliv.

Je nutné připomenout, že pravicová opozice v parlamentu bojovala o to, aby se lustrace i nadále vztahovaly na ministry a náměstky. To se ale poslancům z řad TOP 09 a ODS nepovedlo.

Přestože schválený služební zákon kritizuje prezident Miloš Zeman, činí tak z jiného důvodu. "Vláda se zavázala, že zcela odpolitizuje státní správu. Ve skutečnosti ale podle mého názoru tuto státní správu jen dále zpolitizovala tím, že vysoké úředníky státní správy nominují politici," uvedl Miloš Zeman ve vánočním poselství. Podle prezidenta to je důvod, proč podal podnět k Ústavnímu soudu, který má schválený služební zákon přezkoumat.

Naopak koalice ustoupila opozici v otázce generálního ředitelství státní služby. Většinu jeho pravomocí převezme ministerstvo vnitra, kde bude zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu.

Nová norma od 1. ledna 2015 nahradí služební zákon z roku 2002, jehož podstatná část nikdy nenabyla účinnosti.

Autor Radek Pešout

Autor: Radek Pešout

Šéfredaktor serveru Investigate.cz, věnuje se investigatitvním tématům. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Od voleb 1996 k volbám 2013 aneb jak se měnily voličské nálady. Co lze ze šesti voleb vyčíst?

Jak probíhaly volby a měnily se voličské nálady a preference od roku 1996 do 2013, to přináší analýza Investigate.cz. Při pohledu na volební mapy v uplynulých letech lze vyčíst trend, kdy původně silná ODS začala ztrácet na úkor ČSSD. Jenže i tato strana začala vyklízet pozice, což ukázaly říjnové p…

Steve a Paul z Koreje chodí v Česku do restaurací na guláš a svíčkovou

Steve a Paul z Koreje chodí v Česku do restaurací na guláš a svíčkovou

CIZINCI V ČESKU. Donggun Lee jako Steve a Dong Yeob Lee, který si zase říká Paul, jsou usměvaví bratři a jejich domovinou je Jižní Korea, přesně Kyung-gi, což je město blízko Soulu. Navštěvují lekce němčiny a anglicky už hovoří plynule.

Hazard v Česku. Dominují interaktivní videoloterijní terminály

Hazard v Česku. Dominují interaktivní videoloterijní terminály

V průběhu říjnových komunálních voleb v některých městech se uskuteční místní referenda proti hazardu. Ministerstvo financí zveřejnilo, jak se v rámci hazardu utrácí.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!