Nekuřácký koutek je nesmysl, asi jako kdybychom v bazénu povolili močit jen v jednom rohu a mysleli si, že zbytek vody bude čistý, říká Eva Králíková

30. říjen 2015  Tereza Hnízdová   komentáře (0)  1476 objevných slov

/VIZE PRO ČESKO/ Jak je na tom Česká republika a zahraničí s kouřením? Chce tabákový průmysl kontrolovat pašování cigaret? Co by se mělo změnit v české legislativě? "Aby se snížil počet kuřáků, měly by se zajistit podstatně vyšší ceny tabákových výrobků, vyšší zdanění a to nejen procentní, ale i fixní částkou, nekuřácké vnitřní veřejné prostory bez výjimek, prodej tabákových výrobků pouze v kamenném obchodě s licencí," říká v rozhovoru pro Investigate.cz Eva Králíková, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Eva Králíková. Foto: archiv E.KrálíkovéEva Králíková. Foto: archiv E.Králíkové

Na svém blogu jste uvedla, že Policie ČR spolupracuje se společností Philip Morris ČR a s dalšími výrobci nebo prodejci tabákových výrobků. V čem spočívá jejich spolupráce?

Přesný popis spolupráce nebyl uveden. Policie pouze 21. července 2014 vydala tiskovou zprávu o tom, že Národní protidrogová centrála podpoří celonárodní vzdělávací kampaň legálních výrobců a prodejců tabákových výrobků iniciovanou společností Philip Morris ČR, zaměřenou na boj s obchodem s nelegálními tabákovými výrobky a dalšími nelegálními komoditami. Je zajímavé, že jsem dnes tuto tiskovou zprávu na webu Národní protidrogové centrály nenašla. Tam by asi bylo třeba směrovat tuto otázku.

Na svém blogu se vyjadřujete také k pašování cigaret. Chce tabákový průmysl pašování kontrolovat?

EU podepsala dohody se čtyřmi hlavními nadnárodními tabákovými společnostmi v letech 2004 a 2010 výměnou za ukončení soudních sporů o podílu těchto společností na pašování v EU před uzavřením této smlouvy. Platby do roku 2030 jsou jednak fixní a to od 200 milionů až 1 miliardy dolarů, jednak závislé na množství zabavených pašovaných cigaret a to od 100 do 500 % úmyslně nezaplacené daně, pokud pocházejí z výroby těchto firem. Posouzení, zda se jedná o jejich výrobky či padělky, je ale na příslušných firmách. Třeba v roce 2013 označili tito výrobci 78 % zachycených cigaret za padělky, což neodpovídá jiným datům. Odhaduje se, že tak zaplatili jen necelé procento ztrát na daních EU. Dalším důvodem menších plateb je menší objem jednotlivých dodávek. Podle dokumentů, které nejsou běžně dostupné, ale jež si lze vyžádat, dospěli odborníci k závěru, že tyto dohody podminovávají kontrolu tabáku včetně pašování v EU a měly by být pokud možno ukončeny.

Odkud tyto informace čerpáte?

Například z webu Tobacco Control.

Co byste v české legislativě změnila, aby se omezil počet kuřáků?

Zajištění podstatně vyšší ceny tabákových výrobků - včetně baleného tabáku - vyšších daní a to nejen procentní, ale i fixní částkou, nekuřácké vnitřní veřejné prostory bez výjimek, prodej tabákových výrobků pouze v kamenném obchodě s licencí. Tedy nikoliv dohromady s potravinami. Také žádná propagace ani v místě prodeje. Jednotné balení, to znamená ošklivá krabička, které dominuje obrázkové varování, bez loga. Název značky vždy stejným písmem a velikostí, vyčleněná daň na prevenci a léčbu závislosti na tabáku.

Někteří hospodští a majitelé restaurací se bojí, že kdyby lidem zakázali ve svém podniku kouřit, klesly by jim tržby. Je jejich strach oprávněný?

Jistě se bude muset někde obměnit skladba návštěvníků, ale globálně tržby v žádné zemi v této souvislosti neklesly, spíše se zvýšily. Také u nás většina populace nekouří a nechodí dnes do nějakého podniku proto, že tam je nakouřeno.

Pokud je v restauraci vyhraněná nekuřácká zóna, jsme u stejného problému – kuřáci to přeci stejně dýchají, protože nekuřácké zóny nejsou mnohdy ani v jiné místnosti, ale jen součástí místnosti, kde se kouřit smí.

Jistě, nekuřácký koutek je nesmysl, asi jako kdybychom v bazénu povolili močit jen v jednom rohu a mysleli si, že zbytek vody bude čistý.

Kouření venku, v parcích, na náměstích, na otevřených prostranstvích… Je to v pořádku, omezuje kuřák venku svým kouřením někoho, nebo ne? Měl by i v těchto místech platit zákaz kouření?

Výhledově ano, například v New Yorku to funguje od roku 2011. Ale pro nás jsou teď na řadě vnitřní veřejné prostory.

Kouření v práci o svačinách, kdy je kuřárna vedle denní místnosti pro nekuřáky nebo kdy kuřáci procházejí nekuřáckou místností do kuřácké. Opět stejný problém. Zdánlivá tolerance jak kuřáků, tak nekuřáků, ale pokud jsou obě místnosti takhle blízko a často to tak ve firmách bývá, dalo by se to považovat za diskriminaci nekuřáků, protože ač nechtějí, stejně to dýchají. Lidé chodí na svačinu a ze svačiny, otevírají dveře, větrají… Nemělo by se i toto legislativně ošetřit?

Mělo. Zákoník práce také ukládá zaměstnavateli povinnost nezávadného pracovního prostředí. Mimochodem, také restaurace je pracovištěm.

Je vůbec nutnost, aby zaměstnavatel vycházel kuřákům vstříc a poskytoval jim prostory, kam si mohou chodit o přestávkách zakouřit?

Ne.

Myslíte, že mají nekuřáci výhodu u potencionálního zaměstnavatele? Kuřáci svými pauzami a útěky za potáhnutím oberou zaměstnavatele v celkovém součtu o dost peněz. Jsou lidé, kteří nekouří, zvýhodněni při hledání zaměstnání?

Pokud si to zaměstnavatel uvědomí, je v jeho zájmu mít nekuřácké zaměstnance. Hezký příklad je velká společnost ArcelorMittal, kde se od září 2015 skutečně nekouří a která podpořila své zaměstnance v léčbě závislosti na tabáku.

Souvisí závislost na cigaretách s úrovní vzdělání člověka?

Ano, víc kouří lidé s nižším vzděláním a nižším socioekonomickým statutem, z velké části psychiatričtí pacienti.

Jak jsou na tom Češi statisticky s kouřením? Kouří nás hodně, málo? Jak bychom dopadli ve srovnání s jinými národy a proč?

Posledních deset let je tu stále kolem 30 % kuřáků v populaci nad 15 let. Alarmující je také, že přestávají spíše starší a začínají spíše mladší, především dívky. To znamená, že v blízké budoucnosti bude počet kuřáků klesat jen obtížně, protože se jedná o silnou závislost. V EU jsme lehce nad průměrem, v porovnání s USA, Kanadou či Austrálií je to ještě horší: ve všech těchto zemích už kouří méně než 20 %.

Kteří lidé jsou ohroženou skupinou, co se týče rychlého návyku na kouření? Má na to vliv i rodinné prostředí, přátelé nebo geny…?

Ano, geny z více než 50 %, rodinné prostředí taky, ale mnohem víc levné a dostupné cigarety, kouření všude akceptované, krásné krabičky, image loga....

Existují opatření, jak zabránit tomu, aby začínali s kouřením mladiství, kteří kolikrát ještě ani nevlastní občanský průkaz?

Viz výše. Účinná jsou vždy celková opatření, nikoli zaměřená na děti: děti chtějí být jako dospělí.

Po jak dlouhé abstinenci se může kuřák považovat za „odvyklého“?

V medicíně je to nejméně 6 měsíců abstinence, navíc biochemicky ověřené. Ovšem vrátit se ke kouření kdykoli je velmi snadné – mozek byl již poznamenán.

Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. vede Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově náměstí. Je předsedkyní Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Její specializací je epidemiologie, prevence a léčba závislosti na tabáku.

SOUVISEJÍCÍ: Eva Králíková: Naprostá většina se přede mnou cítí provinile a za své kouření se omlouvají

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Babiš v Ústí: Říkáme, že bude líp. Jen jsme nikdy neřekli kdy

Babiš v Ústí: Říkáme, že bude líp. Jen jsme nikdy neřekli kdy

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš přijel na mítink do Ústí nad Labem. Do kulturního domu se vrátil po 2,5 letech. Avšak tentokrát si mohl užívat triumfálního comebacku.

Je nutné, aby politici mysleli evropsky a ne nacionálně. Pak najdeme řešení, říká Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci

Je nutné, aby politici mysleli evropsky a ne nacionálně. Pak najdeme řešení, říká Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci

/VIZE PRO ČESKO/ Ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová je přesvědčena, že Česká republika spolu s Evropskou unií příchod uprchlíků zvládne. „EU se musí spojit, hledat a najít společná řešení. Ta existují. Jen je nutné, aby politici mysleli evropsky a ne nacionálně,“ prohlásila v r…

Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Ústeckého kraje se vyjádřil k ožehavým tématům regionu na severu Čech. Především k sociálnímu bydlení, což je problém třeba obcí ve Šluknovském výběžku, a prolomení těžebních limitů na Mostecku.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!