Občanská společnost a přímá demokracie je klam, říká Jaroslav Kubera

3. prosinec 2014  Radek Pešout   komentáře (0)  892 objevných slov

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) v rozhovoru pro Investigate.cz hovoří o generačním střetu v komunální politice, o kandidatuře do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje i o tristní situaci v severočeské ODS.

Jaroslav Kubera. Foto: Investigate.cz/Radek PešoutJaroslav Kubera. Foto: Investigate.cz/Radek Pešout

Nedochází ke střetu politických generací, kdy jako harcovník kritizujete mladé začínající politiky? V německém Durynsku po zemských volbách došlo ke složení levicové koalice SPD a Linke, a díky tomu proběhla slovní přestřelka mezi dvěma poslanci, kdy jeden z CDU to kritizoval s tím, že nestávkoval ve východním Německu, aby znovu vládla levice s komunisty. Ten druhý z SPD mu opáčil, že také nestávkoval proto, aby 30 let vládla CDU. Nejste v podobné pozici, kdy Teplicím budete vládnout přes 25 let?

Kdyby celostátní ODS měla 30 procent, už bych nekandidoval. Chtěl jsem, aby ODS v Česku měla alespoň dva tři primátory. Pokud jde o generační výměnu, tak v teplickém zastupitelstvu máme nejmladšího radního města z celé republiky. Je to Dominik Feri a je mu 18 let. Skutečně s mladými politiky nemám žádný problém. Sám mám hlavu nějakého sedmnáctiletého puberťáka. Ty nápady, které mě napadají, ty ani nesmím na hlas vyslovovat. To nelze ani do televize říct. Jsem schopen cokoliv. Tancuji rokenrol, teď jdu hrát hokej, kde si natrhnu plotnu, protože jsem magor. Generační problém to vůbec není. Je to problém světového názoru. Tady ty módní vlivy, že se všechno bude dávat na internet, aby veřejnost to viděla... Řekněme si pravdu, kdo to potřebuje. Žádná veřejnost to nepotřebuje. Potřebují to organizace, které se živí tím, že berou státní dotace a píšou do novin, že jedno město si koupilo octávii za 470 tisíc a Teplice jenom za 450 tisíc korun. V tom musí být nějaké šméčko, proč to první město ji má dražší. Takhle ten svět není. Jako zda sanitky v Praze stojí víc než v Ostravě. To jsou mediální hrátky, kde mohou být nějaká šméčka, neříkám, že ne, ale samo o sobě tam není. Když si koupím ultrazvuk a k tomu deset sond, tak bude třikrát dražší než ten původní.

Vypozoroval jsem a dokonce jsem to slyšel i od členů ODS. Podívejte se na toho Kuberu, nikdo nepíše, co se v Teplicích dělo v 90. letech. Také jste o tom na zastupitelstvu mluvil. Považujete privatizaci v Teplicích za problém, který lze vnímat jako kostlivce ve skříni?

Vůbec ne. To je problém, který si lidé nechali vnutit přes Facebook, že až jako město utratíme peníze z privatizace bytového fondu, tak už nebude na nic. Peníze z privatizace jsme přitom utratili někdy kolem roku 2000. My jsme to ale získali tím, že jsme neplatili ani korunu za zateplování paneláků, to platila družstva z dotací. Dneska jsou ty domy opravené a já se bojím, že se teď začne všechno znárodňovat. To říkali komunisté, že jsme mohli vydělávat na nájemném.

Zmínil jste se, že už za čtyři roky nebudete do zastupitelstva Teplic kandidovat. Avšak vzápětí jste řekl, že uvažujete o kandidatuře do krajského zastupitelstva. Proč?

Uvažuji o tom. Důvodem není, že bych měl ambice získat post hejtmana, ale vždy říkám, že politické strany mají právo na život. Pokud se budou chovat slušně, což se nechovají, viz dnešní sněmovna, ale když se budou chovat slušně, tak systém různých hnutí nefunguje. Není to pravda, je to klam. Občanská společnost a přímá demokracie je klam. Je to teď moderní, ale lidé se vrátí ke stranám. Přece ta hnutí, která vznikla před volbami, tak ani neznají svoje kandidáty. Vznikly účelově. My jsme měli všechny kandidáty členy ODS. Také se hádají, ale mají nějaký společný názor na svět. Třeba s ČSSD mám problém, ale vím, co od nich mohu čekat.

Uvažujete o tom, že byste vedl kandidátku ODS do Zastupitelstva Ústeckého kraje?

Uvažuji o tom, že chci pomoci kandidátce ODS v Ústeckém kraji, protože tady dopadla všude naprosto katastrofálně. Četl jsem v novinách, že to vítězství už nebylo tolik oslnivé. Oslnivé? Já jsem takové ani nečekal! Protože to, co se tady dělo, tak někde se ODS ani nedostala do zastupitelstva.

Jak to u vás vypadá v krajské ODS? V Chomutově ODS v zastupitelstvu není, v Mostě a Ústí nad Labem na hranici zvolitelnosti.

Je to samozřejmě katastrofální. Přiznám se, že se o kraj tolik až nezajímám. Mám komunál a potom až Senát. Na ten mezičlánek už nemám čas ani sílu. Budu se angažovat, ale říkám, že už žádné mocenské ambice nemám.

Myslím organizačně.

To ne, to bych nestíhal. Já jim pomůžu, ale to musí zorganizovat oni. Musí nabrat nějaké mladé lidi, kteří ještě budou mít chuť. A jsou. Jsou mladí myšlením ódeésáci, kteří vědí, že pravicová politika je potřeba. Ale jako USA to tady nikdy nebude. Podívejte se, kolik kandidovalo subjektů. Společnost je rozdělena na atomy. To přece nejde. Proč se ta hnutí aspoň nespojila?

Autor Radek Pešout

Autor: Radek Pešout

Šéfredaktor serveru Investigate.cz, věnuje se investigatitvním tématům. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Sledovanost českých televizí v čase: Hlavní hráči Nova, Prima a ČT klesají už 12 let

Sledovanost českých televizí v čase: Hlavní hráči Nova, Prima a ČT klesají už 12 let

Odchod Jana Andruška z pozice generálního ředitele TV Nova rozproudilo diskusi, jak jsou hlavní hráči na televizním trhu úspěšní. Hlavními kritérii jsou příjmy z reklamy, což souvisí s cenou a také sledovaností. A zastřešujícím prvkem je ziskovost.

Herci a gayové mají ten samý problém a to ten, aby je společnost pochopila v jejich krásné jinakosti, říká Jiří Hromada

Herci a gayové mají ten samý problém a to ten, aby je společnost pochopila v jejich krásné jinakosti, říká Jiří Hromada

/VIZE PRO ČESKO/ „Po půl roce sledování práce v Herecké asociaci jsem zjistil, že se to moc neliší od mého působení v čele gay hnutí. Herci potřebovali pevné organizační uchopení. Věděl jsem, že se svým úsilím neminu cíl,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz Jiří Hromada, herec a prezident Herecké a…

Co je Úsvit přímé demokracie? Velký rozhovor se senátorem Tomiem Okamurou o Bártovi, Babišovi, Kalouskovi či Paroubkovi

Tomio Okamura je senátorem od října 2012 a nyní bude kandidovat do Poslanecké sněmovny za své hnutí Úsvit přímé demokracie. Ve velkém rozhovoru vysvětluje motivaci, proč chce být poslancem. Také mluví o vztahu k Vítu Bártovi, o dohodě s Andrejem Babišem či o vládnutí Miroslava Kalouska.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!