Průměrný věk praktických lékařů v Česku je kolem 55 let, říká prezident ČLK Milan Kubek

7. prosinec 2015  Tereza Hnízdová   komentáře (0)  1717 objevných slov

/VIZE PRO ČESKO/ "Pětina absolventů našich lékařských fakult odchází do ciziny hned po promoci. Pracující lékaři pak v průměru stárnou. Mezi pracujícími lékaři je 23 % seniorů starších šedesáti let. Průměrný věk praktických lékařů je okolo 55 let,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz Milan Kubek, prezident České lékařské komory (ČLK). "Tak vypadá demografická katastrofa."

Milan Kubek. Foto: archiv M. KubkaMilan Kubek. Foto: archiv M. Kubka

Jak hodnotíte současnou situaci v českém zdravotnictví?

Podfinancované zdravotnictví již přestává být schopno poskytovat občanům služby, na jaké byli zvyklí. My lékaři se nechceme smířit s poklesem úrovně naší medicíny, proto požadujeme další zvyšování platby za státní pojištěnce a její pravidelnou valorizaci v závislosti na vývoji výše průměrné mzdy. Dále požadujeme zvýšení minimálního pojistného pro živnostníky a zavedení tzv. zdravotní daně na tabákové výrobky a na alkohol. Při zavedení pětikorunové daně z jedné krabičky cigaret bychom například získali 5 miliard korun, tedy tolik, kolik se vybíralo na zrušených regulačních poplatcích. Na rozdíl od nich by však platil ten, kdo si své zdraví dobrovolně ničí.

Lékaři z České republiky odchází do zahraničí. Jak vážný je tento problém? Dá se říci, že v posledních letech se každým rokem zvyšuje počet lékařů, kteří odejdou?

Počet odcházejících lékařů se již několik let pohybuje okolo čtyř set. To je obrovské číslo, když uvážíme, že ročně na našich sedmi lékařských fakultách promuje přibližně tisícovka lékařů.

Je to tak, že odchází hlavně mladí lidé po studiích? Dá se něčím vymezit, kteří lékaři odchází nejvíce? Je to ovlivněné třeba i regionálně, že z některých krajů, regionů odchází častěji?

Pětina absolventů našich lékařských fakult odchází do ciziny hned po promoci. Pracující lékaři pak v průměru stárnou. Mezi pracujícími lékaři je 23 % seniorů starších šedesáti let. Jak dlouho ještě vydrží pracovat? Průměrný věk praktických lékařů je okolo 55 let.

Kritická je situace především v regionech, odkud se dá pohodlně dojíždět za prací do sousedního Německa nebo Rakouska.

Léta jsme byli zvyklí na to, že na místa po našich lékařích nastupovali kolegové ze Slovenska. Poté, co ale Slovensko zavedlo euro a občané si uvědomili, jak jsou vlastně chudí, byl již tlak na zvyšování tamních mezd tak obrovský, že při nesmyslném kurzu 28 Kč za 1 euro, jsou dnes platy lékařů i zdravotních sester na Slovensku vyšší než u nás. Ani Slováci se k nám tedy již nehrnou.

Důvodem jejich odchodu jsou jen finance nebo jim jde i např. o lepší vybavenost ordinací nebo zkušenosti?

Důvodem číslo jedna jsou jednoznačně peníze. Rozdíly v platech zůstávají i po čtvrt století „budování kapitalismu“ propastné. Zatímco v naší nemocnici čeká na čerstvého absolventa lékařské fakulty, pokud má štěstí na férového zaměstnavatele, který ho neokrádá formálně zkráceným pracovním úvazkem nebo doktorandským studiem, plat 23 500 Kč, tedy cca 850 euro, tak v německé universitní nemocnici je tabulkový plat začínajícího lékaře 4 200 euro, tedy pětkrát větší než u nás. Druhým důvodem je soustavné a organizované porušování zákoníku práce v našich nemocnicích, kdy jsou lékaři nuceni odsloužit obrovské množství přesčasové práce. Třetí důvodem v pořadí je pak velmi komplikovaný až nepřátelský systém specializačního vzdělávání, který mladým lékařům komplikuje život.

Doktoři jakého zaměření v naší republice nejvíce chybí? Kožní lékaři, zubaři nebo jiní?

Nejvíce do ciziny tradičně odchází anesteziologové, chirurgové, rentgenologové a gynekologové. Ale katastrofální situace je i u praktických lékařů, především těch, kteří se starají o děti. Pokud se nepodaří prosadit opětovné sloučení obou pediatrických oborů, pak opravdu hrozí, že se nebude mít o děti kdo starat. Mezi praktickými lékaři pro děti je totiž více než sedm set z nich starších šedesáti let, zatím co ve věku do čtyřiceti jich je sedmdesát, tedy desetina. Tak vypadá demografická katastrofa.

Co by bylo třeba ve zdravotnictví ještě změnit?

Seznam léta neřešených problémů je opravdu dlouhý. Jistě je třeba změnit systém specializačního vzdělávání lékařů a naše komora se o to snaží. V první řadě je však třeba zásadním způsobem zvýšit výdaje na zdravotnictví, aby mohly být navýšeny platy lékařů a ostatních zdravotníků. Pokud se tak nestane, ti nejlepší a nejperspektivnější nám odejdou. Pro německé nemocnice jsme již dnes zdrojem kvalifikované a přitom levné pracovní síly. Zřizovatelům tamních nemocnic se dokonce vyplácí pořádat každoročně v Praze veletrh pracovních míst pro lékaře. Pomineme-li peníze, pak bych za zásadní změnu považoval navrácení přirozených vztahů do zdravotnictví, aby byl na prvním místě pacient, který by si mohl svobodně volit zdravotnické zařízení i lékaře. Současné smlouvy mezi lékaři a pojišťovnami by pak byly zbytečné. Smlouvu by měl pojištěnec se svojí pojišťovnou, která by podle obecně závazného ceníku byla povinna hradit léčení tomu zdravotnickému zařízení, které by si pacient svobodně vybral. O úspěšnosti lékařů by nerozhodovali úředníci pojišťoven, ale zájem pacientů. Fungující revizní systém by nahradil dosavadní limitace podle vyhlášek. Spotřebu zdravotní péče by pojišťovny regulovaly na straně svých klientů – pojištěnců podle jejich zdravotního stavu. Lékaři by již nebyli zneužíváni k tomu, aby z ekonomických důvodů omezovali často oprávněné nároky svých pacientů. Současný systém regulací odměňuje doktory za to, co uškudlí na svých pacientech. Stát nutí lékaře k neetickému jednání. To bych změnil, pokud bych měl tu možnost.

Byly zrušené poplatky u doktora. Nechybí teď tyto peníze?

Julínkovy poplatky nic dobrého nepřinesly, ale spolehlivě zablokovaly jakoukoliv diskusi o nějaké smysluplné reformě zdravotnictví. Význam měl pouze příspěvek na hotelové služby v nemocnicích a poplatek za pohotovostní službu. Vše ostatní byl nesmysl. Peníze samozřejmě chybí.

Stát by měl především zvýšit příspěvek za děti, důchodce a nezaměstnané, tedy za 60 % obyvatel, ze které pojištění platí. Primární příčina problémů však leží mimo zdravotnictví. Dokud budou naši občané uměle udržováni v chudobě, situace se nezlepší. Ekonomika nám sice roste, ale pracující lidé z toho nemají nic.

Musíme urychleně přijmout euro a vyrovnat platy na úroveň srovnatelnou s Německem. Pokud to neuděláme, budou mladí a vzdělaní lidé prchat do ciziny. Samozřejmě se to netýká jen lékařů. Ve zdravotnictví je ale situace nejhorší.

Z čeho jsou placeni státní doktoři a z čeho ti soukromí? V čem je rozdíl? Nepřipadá mi, že by se u soukromých lékařů platily nějak zvlášť vysoké poplatky.

Drtivá většina zdravotnických zařízení má smlouvy se zdravotními pojišťovnami, které platí za provedené výkony místo pacientů.

Problém je však v tom, že pojišťovny platí méně, než kolik zdravotní péče skutečně stojí. Pokud za hodinu práce plně kvalifikovaného lékaře platí pojišťovny podle současného seznamu zdravotních výkonů 465,- Kč, pak je jasné, že něco není v pořádku. Z takto nízkých úhrad od pojišťoven se pak odvíjí jak příjmy soukromých lékařských praxí, tak platy a mzdy, které jsou vypláceny zaměstnancům.

A právě nízká cena lidské práce je příčinou toho, že naše zdravotnictví je tak laciné. Lékaři odmítají nadále na úkor svých příjmů dotovat zdravotnictví, proto lékařská komora požaduje pravidelné zvyšování ceny práce lékaře minimálně o 10% každý rok. I při splnění této podmínky dojde k dorovnání ceny práce lékaře na reálnou úroveň nejdříve za 15 let. Pravidelná valorizace ceny práce lékaře je základní podmínkou pro zvyšování platů a mezd lékařů, bez kterého není možno zastavit odchody lékařů z České republiky do zahraničí.

MUDr. Milan Kubek, narozen 13. února 1968 v Praze, dokončil studium na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v roce 1992. Pracoval v nemocnici v Praze-Vysočanech jako sekundární lékař na interním oddělení a poté jako samostatný ordinář pro angiologii. Od roku 2004 provozuje soukromou interní ambulanci na poliklinice v Praze 9. V letech 1999 - 2006 byl předsedou Lékařského odborového klubu Svazu českých lékařů (LOK SČL). V roce 2006 a znovu v roce 2010 byl zvolen prezidentem České lékařské komory, funkci vykonává do současnosti.

Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Česko

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Ústeckého kraje se vyjádřil k ožehavým tématům regionu na severu Čech. Především k sociálnímu bydlení, což je problém třeba obcí ve Šluknovském výběžku, a prolomení těžebních limitů na Mostecku.

Na Jamajku rád vzpomínám a v Česku se mi líbí, říká basketbalista Corey Muirhead

Na Jamajku rád vzpomínám a v Česku se mi líbí, říká basketbalista Corey Muirhead

CIZINCI V ČESKU. V basketbalových kruzích se rozvířila spekulace na téma Corey Muirhead a česká reprezentace. "Pokud by získal české občanství, byla by to zajímavá myšlenka," řekl Michael Šob, manažer reprezentačního družstva ČR. Muirhead na jaře ukončil klubové působení v Pardubicích.

Teroristé využívají faktor strachu a hledají symbolické cíle svých útoků. Ty najdou i v Česku, říká expertka Vendula Divišová

Teroristé využívají faktor strachu a hledají symbolické cíle svých útoků. Ty najdou i v Česku, říká expertka Vendula Divišová

"Hlavním problémem je radikalizace druhé či třetí generace přistěhovalců, těch, co se už narodili v Evropě," říká v rozhovoru pro Investigate.cz Vendula Divišová, odbornice na terorismus a bezpečnostní politiku zemí západní Evropy. "Teroristé hledají symbolické cíle svých útoků. Ty najdou i u nás. I…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!