Sestavovat rozpočet na ministerstvu vnitra je vždy obtížné, říká bývalý náměstek Lubomír Metnar

18. únor 2015  Lada Kutějová   komentáře (0)  835 objevných slov

Lubomír Metnar je bývalým náměstkem ministra vnitra České republiky. Absolvent Pedagogické fakulty Ostravské univerzity měl na ministerstvu na starosti ekonomiku. Na spolupráci s ministrem Milanem Chovancem vzpomíná rád, mluví o něm jako o profesionálovi a obdivuje jeho vysoké pracovní nasazení a tempo.

Lubomír Metnar. Foto: Investigate.cz/Lada KutějováLubomír Metnar. Foto: Investigate.cz/Lada Kutějová

Co soudíte o úrovni současné policie?

Dle mého názoru, policie dobře plní požadavky a úkoly na ní kladené. V současnosti je vysoce vzdělaná. Má dokonce více vysokoškolsky vzdělaných policistů, než pracovních míst, na která je vysoká škola nutná. Kromě toho využívá velmi rozvinutý a poměrně efektivní vnitřní vzdělávací systém pravidelných kurzů a školení podle odbornosti a specializace.

Nedávno proběhla aféra ohledně nekvalitního ošacení a zbroji. Byl jste uniformován?

Nebyl. Ve svém služebním zařazení jsem nikdy uniformu nenosil. Vím však, že stížnosti byly a je mi sympatické, že ministr Milan Chovanec se sám chtěl přesvědčit o tom, co slyšel od mnoha policistů. Líbilo se mi, že si vyzkoušel služební boty a nosil je celý den, aby zjistil jejich pohodlnost.

Jako náměstek pro ekonomiku jste na ministerstvu vnitra sestavoval rozpočet. Byla to pro vás náročná práce?

Myslím, že sestavovat rozpočet v podobném rozsahu i resortu je vždy obtížné. Pracovali jsme na rozdělení peněz na rok 2014 a určitě jsem měl štěstí v tom, že finančních prostředků bylo více než v minulých letech. Mohlo tak dojít k navýšení platů odborníků, k navýšení rozpočtu na provoz a zejména k přijetí nových policistů a hasičů. Předchozí značná úsporná opatření přinesla celou řadu negativ. Odešla spousta zkušených lidí, snížily se platy, musely se snížit počty základních útvarů, nebylo dostatek peněz na provoz. Toto všechno a ještě mnoho dalších věcí se samozřejmě odrazilo na vnímání každého jednotlivého policisty. Je těžké denně překonávat řadu provozních nedostatků.  Nyní je situace, jak doufám, alespoň o něco lepší.

Jakou máte praxi u Policie ČR? Věnoval jste se dlouho tomuto zaměstnání? Můžete si vzpomenout na nějaký případ, který se podařil objasnit?

U policie jsem byl více jak dvacet let. Pracoval jsem na řadě velmi zajímavých případů, poznal jsem mnoho výjimečných lidí a odborníků.  Vzpomínám na tu dobu rád. Vybírat některý případ je obtížné a rozhodně to není jen na pár vět. Co pokládám za zajímavější, je to, že jsem mohl být u vývoje nových kriminalistických metod, například určování DNA, rozvoje daktyloskopické nebo balistické expertízy, soudního lékařství. Bylo pozoruhodné pracovat s nimi, vidět jejich progres a někdy i přispět k prosazení a přijetí nový postupů. Byl to velmi obohacující průřez více obory. Technika a diagnostické metody za tu dobu udělaly neuvěřitelný pokrok.

V roce 2013 jste byl pověřen zastupováním České republiky na jednání na půdě OSN v New Yorku. Čím jste se zabývali?

Zástupce České republiky byl pozván na summit konaný v souvislosti se zhoršením mezinárodní situace v oblasti migrace. Jednání bylo zaměřené na syrský konflikt. Hledalo se řešení, jak pomoci zemím zasaženým humanitárními katastrofami. Česká republika v tomto ohledu pomáhá mimo jiné v rámci projektu MEDEVAC. Do postižených oblastí vysílá naše lékaře, kteří ve spolupráci s místními doktory léčí pacienty. U závažných zdravotních případů je připravují na transport do ČR. V našich vybraných nemocnicích jsou pak tito lidé operování a léčeni, převážně se jedná o syrské děti. Zástupce každé pozvané země měl na summitu asi patnáctiminutové vystoupení, ve kterém prezentoval názor své země, a pak se o návrzích řešení debatovalo. Samozřejmě se jedná o velmi složitý problém, s ohledem na vývoj mezinárodní bezpečnostní situace. Je nutné pomáhat, ale současně být obezřený při přijímání opatření a vnímat možná bezpečnostní rizika.

Momentálně působíte v holdingové společnosti Vítkovice. Jakou zastáváte funkci?

Pracuji tam jako bezpečnostní manažer. Mojí povinností je zajišťovat ochranu majetku a bezpečnost společnosti. Společně s kolegy řešíme a optimalizujeme vnitřní kontrolní mechanismy zaměřené na procesy a systémy v klíčových oblastech hospodaření Vítkovic.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Rád vzpomínám na Vlado Müllera, říká bývalý herec Martin Čížek

Rád vzpomínám na Vlado Müllera, říká bývalý herec Martin Čížek

Martin Čížek patřil bezesporu k dětským filmovým hvězdám a diváci si ho mohli znovu připomenout v seriálu Přátelé Zeleného údolí, který nedávno vysílal dětský kanál ČT Déčko. Je téměř neuvěřitelné, že od jeho natočení uběhlo již pětatřicet let.

Systém kreditu poškodil technické vysoké školy, říká bývalý rektor VŠB TU Ostrava Tomáš Čermák

Systém kreditu poškodil technické vysoké školy, říká bývalý rektor VŠB TU Ostrava Tomáš Čermák

Bývalý dlouholetý rektor VŠB TU v Ostravě prof. Ing. Tomáš Čermák, CSc. v současnosti působí ve výzkumném centru ENET. "Zaměřujeme se na obnovitelné zdroje energie," říká v rozhovoru pro Investigate.cz.

Co zjistil forenzní audit na ministerstvu zdravotnictví? Šlendrián v SÚKL

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se rozhodl rozkrývat černou díru ve zdravotnictví. Nyní představil výsledky auditu ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na základě zjištění budou podána trestní oznámení.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!