Služební zákon se stane záminkou pro obstrukci opozice, poslanecké prázdniny tak končí

16. červenec 2014  Redakce   komentáře (0)  393 objevných slov

Poslanecké prázdniny jsou u konce, neboť v úterý (15.7.2014) začala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Vládní koalice potřebuje prosadit několik klíčových zákonů, mezi kterými vyniká služební zákon. Jeho vládní předloha je ale trnem v oku opozice, zejména ODS a TOP 09. Obě partaje se tak budou vyžívat v obstrukcích.

Vládní koalice chce prosadit služební zákon. Foto: ČSSDVládní koalice chce prosadit služební zákon. Foto: ČSSD

Jejich cílem je, aby služební zákon z pera vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL nebyl schválen. Alespoň ne v nynější navrhované podobě. Tu obhajuje především ministr Jiří Dienstbier (ČSSD), který při každé příležitosti zdůrazňuje, že služební zákon vyžaduje po Česku Brusel.

Za tuto obhajobu si od Petra Gazdíka (STAN) vysloužil poznámku, že je obhájcem unijních úředníků a naopak nechrání české zájmy. Zejména ODS označuje služební zákon za snahu "zabetonování" současného stavu, kdy podle opozice zejména ČSSD a ANO dosadily na ministerstva "své" lidi.

A aby to Zbyněk Stanjura s Petrem Fialou (oba ODS) demonstrovali, ukázali v Poslanecké sněmovně dílo, které podle šéfa strany straníci dělali ve svém volném čase a zadarmo, neboť občanští demokraté šetří.

Na paškál si ODS vzala zejména Druláka, Hulínského, Povšíka či Borovace nebo Hornochovou. Ti mají demonstrovat zabetonování pozic, které má podle opozice zajistit navrhovaný služební zákon.

ODS s TOP 09 ale zdůrazňují, že apriori nejsou proti služebnímu zákonu. Ovšem připomneli, že mají připraveno zhruba 56 pozměňovacích návrhů. Pokud se o každém bude hlasovat zvlášť, obstrukční jednání je prakticky zaručeno. Navíc navrhovaný zákon se může tak změnit, že nakonec z něj může vzniknout mix mnoha rozličných bodů. S tím zásadně nesouhlasí Jiří Dienstbier, který si služební zákon vzal jako prioritu, tudíž bojuje sám o sebe.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky mohla současná opozice v době vládnutí zákon schválit mnohokrát, ale nestalo se tak. S tím nesouhlasí Zbyněk Stanjura, který připomíná, že pokud by nepadla Nečasova vláda, služební zákon již mohl fungovat.

Opozice vládní koalici spílá zejména za to, že schválení služebního zákona požaduje prezident Miloš Zeman. Ten schválením zákona v prvním čtení podmínil jmenování Andreje Babiše ministrem financí, aniž miliardář předložil čisté lustrační osvědčení. Ten se navíc soudil o to, že nebyl vědomým agentem StB a bratislavský soud v první instanci mu dal zapravdu.

Služební zákon se má týkat zhruba 65 tisíc lidí. Poslanci se k jeho schvalování v úterý (15.7.2014) nakonec nedostali.

Autor Redakce

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Věra Jourová se chystá na realitní kanceláře. Plánuje nový realitní zákon

Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Věry Jourové (ANO) připravuje bič na realitní byznys. Nový realitní zákon má využvat poznatky jak samotných podnikatelů v realitách, tak i od spotřebitelů.

Pokud nebudeme v pozici, abychom mohli něco zásadně změnit, tak budeme v opozici, tvrdí v rozhovoru za ANO Andrej Babiš

Miliardář Andrej Babiš v rozhovoru pro Investigate.cz vysvětluje postoj k české politice, zda má obavy o možném rozkladu ANO po volbách, co si myslí o Mirku Topolánkovi nebo šéfredaktorovi Reflexu Pavlu Šafrovi. A také odpovídá, zda vyjednává o koupi mediální skupiny Empresa Media.

Buď budeme volit, aby politika byla lepší, nebo budeme volit tak, že to bude horší, říká v rozhovoru Karel Schwarzenberg

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Investigate.cz hovoří o Andreji Babišovi, o směřování české politiky, o Miroslavu Kalouskovi nebo prezidentovi Miloši Zemanovi.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!