Uprchlíci potřebují zastavit násilí, většinou nikam emigrovat nechtějí, říká senátor Hassan Mezian

13. leden 2015  Radek Pešout   komentáře (0)  706 objevných slov

Senátor Hassan Mezian (ČSSD) je členem zahraničního výboru a jako jeden z mála českých politiků hovoří plynule anglicky, francouzsky a arabsky. Pro své znalosti arabského světa spoluvytváří postoje zahraniční politiky České republiky vůči arabským zemím a zabývá se i otázkami utečenců. "Uprchlíci potřebují ukončit násilí a vrátit se domů. Jakákoliv úvaha o umístění uprchlíků jinde je špatně promyšlené tzv. demografické inženýrství," říká v rozhovoru pro Investigate.cz.

Hassan Mezian. Foto: archiv H.MezianaHassan Mezian. Foto: archiv H.Meziana

Jak z vašeho pohledu vidíte situaci v Sýrii?

Násilí v Sýrii trvá už několik let, je asi 200 tisíc mrtvých, 3-4 miliony uprchlíků - hlavně v Jordánsku, Libanonu, Turecku, v Iráku a i v jiných zemích, asi 6 milionů uvnitř Sýrie - celkem asi 10 milionů. Polovina z nich jsou děti.  Lidé žijí ve strachu a denně umírají, často nemají základní potřeby každodenního života a lidská důstojnost je v totálním úpadku a k tomu - možná i proto - vznikl tzv. islámský stát, který nemá nic společného s žádným náboženstvím a není ničím jiným než zrůdná zločinecká organizace zabijáků.

A v arabském světě?

Jak kde. Okolní země buď trpí nezvladatelným přílivem uprchlíků ze Sýrie nebo jsou samy v občanské válce se zabijáky tzv. islámského státu. Jemen žije v násilí radikálů, Libye, Egypt.

Arabské jaro nepřineslo klid, naopak větší eskalaci. Čím je to podle vás způsobeno?

Arabské jaro? Mělo-li přinést do arabských zemí demokracii evropského typu, tak je to iluze.

Odstranění diktátorů v Libyi, Iráku, v Egyptě byla chyba?

Nevím, budoucnost nám ukáže. Faktem je, že tyto země byly stabilnější.

Evropa se obává uprchlíků. Co si myslíte o plánovaných kvótách, o kterých se diskutuje v Bruselu?

Uprchlíci, hlavně ze Sýrie, potřebují zastavit násilí, aby se mohli vrátit domů a většinou nikam emigrovat nechtějí. Je potřeba jim k tomu pomoci. Dále je potřeba jim pomáhat tam, kde jsou. Je to účinnější. Česká vláda podobnou koncepci má. Dokonce toto už probíhá. Několik let již létají lékařské týmy do Jordánska operovat syrské uprchlíky. Taky se posílá i materiální pomoc.

Arabským zemím rozumíte. Jak se díváte na uprchlíky a na jejich možnou integraci v Evropě a potažmo v České republice?

To už jsem řekl, uprchlíci potřebují ukončit násilí a vrátit se domů. Jakákoliv úvaha o umístění uprchlíků jinde je špatně promyšlené tzv. demografické inženýrství. Je to jako když darujete nahému žebrákovi prsten.

Diskutujete tuto otázku uvnitř sociální demokracie? Jste členem zahraničního výboru Senátu, hovoříte o tom s ministry zahraničí a vnitra?

Ano diskutujeme, je to u nás otázka na denním pořádku.

V čem vidíte příčinu eskalace konfliktů a teroristických činů ve Francii? Ukazuje se, že nepokoje dělá třetí generace, která se v zemi narodila. Čím to podle vás je způsobeno?

Každý den násilí na středním východě vyvolává další radikalizaci a generuje další zabijáky. Ve Francii asi sociální problémy mohou eskalovat v násilí. Teroristy byly 3 lidé ze 7 milionů. Házení všech do jednoho pytle není spravedlivé. Francie správně zvolila občanskou solidaritu celé společnosti nezávisle na náboženského vyznání. Je potřeba se zaměřit hlavně na prevenci a Francouzi si to uvědomují.

Může se Česká republika stát cílovou zemí uprchlíků z arabského světa?

Nepředpokládám, ale současně nevylučují použití České republiky jak mezistanice v rámci Schengenského prostoru.

Původem jste ze Sýrie, vnímáte nějaké negativní reakce z řad české společnosti vůči Vaší osobě vzhledem k současné situaci?

Nevnímám. Česká republika není rozvojovou zemí, lidé jsou vzdělaní a tolerantní. Já zde žiji téměř 50 let a necítím se jinak než Čechem. Se Sýrii mě pojí jen lítost nad tím co nyní prožívá.

MUDr. Hassan Mezian je senátor za ČSSD. Narodil se v roce 1947 v Damašku (Sýrie). Do Československa přišel studovat medicínu ve svých 20 letech. Po promoci v roce 1975 odešel do Litoměřic, kde žije. Svoji profesní kariéru začínal v litoměřické nemocnici. Rovněž působil jako lékař v zahraničí: Finsko, Alžírsko, Lybie, Sýrie.  V rámci politické kariéry byl zastupitelem a radním města Litoměřice a zastupitel Ústeckého kraje. Kromě češtiny hovoří arabsky, francouzsky a anglicky.

Autor Radek Pešout

Autor: Radek Pešout

Šéfredaktor serveru Investigate.cz, věnuje se investigatitvním tématům. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Zklamání ze života v Evropě může vést k sebeobětujícímu násilí ve jménu islámu, říká arabista Petr Pelikán

Zklamání ze života v Evropě může vést k sebeobětujícímu násilí ve jménu islámu, říká arabista Petr Pelikán

„Podle lidí z Blízkého východu Maďarsko, Česká republika nebo Bulharsko Evropa nejsou. Na druhé straně nám zase nehrozí, že někdo začne střílet ze samopalu na Václavském náměstí. Tedy aspoň ne ve jménu islámu,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz Petr Pelikán, arabista a odborník na islám.

V českých obchodech najdu vše, co potřebuji, libuje si americký basketbalista Levell Sanders

V českých obchodech najdu vše, co potřebuji, libuje si americký basketbalista Levell Sanders

CIZINCI V ČESKU. Nejen svým basketbalovým uměním, ale i všímavostí k okolnímu světu je proslulý 39letý Levell Sanders. Skvělý rozehrávač a tahoun BK Pardubice má za sebou další sezonu v Mattoni NBL.

Zelení už nechtějí být jen zelení. Vzniká nová protikorupční strana?

Strana zelených před více jak třemi lety vypadla z Poslanecké sněmovny a v říjnu 2013 se pokusí do ní vrátit. Zatím ale nemá program, navíc musí počítat s konkurencí Liberárně ekologické strany. Avšak z prvních náznaků lze vypozorovat, že zelení vsadí na protikorupční étos.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!