Věra Jourová vs. Pavel Mertlík. Hrátky o eurokomisaře zatlačily Česko do kouta

14. červenec 2014  Redakce   komentáře (0)  436 objevných slov

Od ledna 2014 Andrej Babiš (ANO) hovořil o tom, že Česká republika by v Bruselu měla hrát významnější roli, což se mělo projevit ve výběru silného kandidáta na eurokomisaře a následně získání nějakého ekonomického portfolia. To se ale zatím nepodařilo.

Vnitřní spory ve vládní koalici paralyzují výběr kandidáta na eurokomisaře. V přetahované o vliv mezi ČSSD a ANO to vypadalo, že nakonec zvítězí lidovci, kteří navrhli Zuzanu Roithovou. Ta ale nakonec kandidaturu odmítla, neboť se po letech strávených v Bruselu chce věnovat rodině doma v Česku.

Toto její rozhodnutí muselo rozladit předsedu ANO Andreje Babiše, který by v přetahované lidovecké kandidátce dal raději přednost před Pavlem Mertlíkem ze sociální demokracie. Toho Babiš neuznává a dával to často najevo apelem na veřejný souboj-pohovor v angličtině. Ministr financí si byl schopnostmi svého lídra kandidátky do Evropského parlamentu natolik jist, že byl přesvědčen, že by Pavel Telička s výrazným náskokem obstál.

Jenže Pavel Telička funguje na sociální demokraty jako červený hadr. Oponenti někdejšímu státnímu úředníkovi, vyjednavači ČR do EU a exeurokomisaři vyčítají jeho lobbistické aktivity, i účast v boardu moravskolsezské OKD.

Po týdnech handrkování ale stále není jasno. ANO dává najevo, že vyhrálo volby do Bruselu, a proto Babiš vehementně zdůrazňoval, že by politické hnutí mělo mít právo vybrat kandidáta na eurokomisaře. To ale od počátku odmítala ČSSD, neboť Bohuslav Sobotka si je vědom, že ANO sociální demokraty válcuje a miliardář si razantně prosazuje své lidi dle vlastních pravidel hry. V rámci vnitrostranického boje tuto dominanci potřebuje omezit.

A tak Sobotka stále trvá na kandidatuře Pavla Mertlíka, zatímco Babiš již pochopil, že s Pavlem Teličkou nepochodí. Proto, ač nerad, ale z taktických důvodů, vytáhl nového kandidáta - Věru Jourovou, ministryni pro místní rozvoj.

Důvod je jasný: je žena, navíc v personální vyprahlosti uvnitř hnutí ANO nejsou vhodní kandidáti, kteří by mohli na tak prestižní post jako je eurokomisař kandidovat.

Momentálně se výběr kandidáta zúžil na dva adepty - Mertlíka a Jourovou. Z nich pravděpodobně vzejde kandidát, který bude v Bruselu představen.

Jenže čas plyne a již nyní je jisté, že Česko nemůže i přes různé proklamace získat významné portfolio - ekonomické či hospodářské.

Tím ale padá minimálně od ledna - zejména od Babiše - argument, že by Česká republika měla usilovat o významné portfolio, nehádat se, nepolitikařit a být pro Brusel čitelná.

Zdá se ale, že se to zatím nedaří a jen tak brzy nepodaří.

Autor Redakce

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Věra Jourová se chystá na realitní kanceláře. Plánuje nový realitní zákon

Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Věry Jourové (ANO) připravuje bič na realitní byznys. Nový realitní zákon má využvat poznatky jak samotných podnikatelů v realitách, tak i od spotřebitelů.

Korejci dělají nejraději byznys s Korejci, říká ředitelka Česko-korejské společnosti Jana Hajzlerová

Korejci dělají nejraději byznys s Korejci, říká ředitelka Česko-korejské společnosti Jana Hajzlerová

„Korejci nejraději dělají byznys s Korejci, s tím nehneme. Na druhou stranu je ale celá řada služeb, které si tyto korejské subjekty nedokáží obstarat a obracejí se s nimi na naši Obchodní komoru, kde je propojujeme s českými dodavateli,“ říká Jana Hajzlerová, ředitelka Česko-korejské společnosti.

Přímé zahraniční investice 2013: Česko přestává být atraktivní zemí. Doba přílivu velkých investic je minulostí

Česká republika se musí vyrovnat se změnou trendu v přímých zahraničních investicích. Zatímco před třinácti lety začali masivně přicházet zcela noví zahraniční investoři a utráceli u nás miliardové částky, podle statistik agentury CzechInvest už Česko z tohoto pohledu přestává být atraktivní. Naopak…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!