Vyvolal vládní krizi s Věcmi veřejnými, teď bude Tomáš Jarolím kandidovat v Babišově ANO

31. červenec 2014  Radek Pešout   komentáře (0)  426 objevných slov

Andrej Babiš komunálními volbami ztrácí kontrolu nad hnutím, které založil a zafinancoval. Do ANO se nahrnuli lidé spjatí s Věcmi veřejnými, přitom Vít Bárta je pro ministra financí zosobněním všeho špatného. Sám miliardář přiznává, že není čas prolustrovat zhruba 9 tisíc kandidátů.

Tomáš Jarolím. Zdroj: facebook.comTomáš Jarolím. Zdroj: facebook.com

ANO láká politické dobrodruhy, nováčky i zkušené harcovníky, kteří vyměňují politické dresy s každým volebním obdobím. Mnozí jako nestraníci, aby před voliči zvýšili svůj kredit.

To je i případ Tomáše Jarolíma, který sehrál podstatnou roli v tehdejší vládní straně Věci veřejné.

Do politiky vstoupil v roce 2010 jako nezávislý lídr kandidátky Věcí veřejných v městských volbách v Teplicích a stal se členem zastupitelstva. Vydával časopisy Krajský Express, věnoval se v něm korupčním kauzám.

Kvůli zaměření na protikorupční agendu si ho vybral do vedení strany i Radek John a v roce 2011 se Tomáš Jarolím stal místopředsedou Věcí veřejných. Otevřel kauzy jako stavba dálnice D47, povolení internetového sázení ministrem financí Miroslavem Kalouskem, Ostroj Opava, sanace hodonínských naftových vrtů a další.

V dubnu 2012 vyzval ministry své strany k tomu, aby podali demise. Chtěl tím vyvolat diskusi ve vládní koalici a změnit její status quo. Ministři Karolína Peake, Kamil Jankovský a Pavel Dobeš se ale rozhodli rozhodnutí grémia pozměněné ministrem Radkem Johnem nerespektovat. Tomáš Jarolím následně z funkce místopředsedy odstoupil.

Poté žádal vyloučení Pavla Dobeše ze strany za to, že nerespektoval rozhodnutí vedení strany. Po těchto krocích nastal rozkol ve Věcech veřejných a vznik seskupení LIDEM okolo Karolíny Peak.

Nyní Tomáš Jarolím bude v baště senátora a primátora Jaroslava Kubery (ODS), tedy v Teplicích, kandidovat na druhém místě kandidátky ANO Teplice. Napsal to na Facebook. Jarolím přitom ještě na podzim 2012 neúspěšně kandidoval za Věci veřejné na post senátora za Litoměřicko a Slánsko.

Tomáš Jarolím není jediným politikem, který bude na kandidátce ANO z Věcí veřejných. V Lovosicích, v severočeském městě, kde má Andrej Babiš chemičku Lovochemie, kandiduje na čtvrtém místě současný náměstek ministra životního prostředí Jan Landa.

Ten před příchodem do Prahy za Richardem Brabcem byl tajemníkem lovosického městského úřadu. V roce 2010 byl zvolen zastupitelem za Věci veřejné, dva roky vykonával za tuto stranu radního města. Na nominaci upozornil SeveročeskýDeník.cz, který má stejného vydavatele jako Investigate.cz.

Autor Radek Pešout

Autor: Radek Pešout

Šéfredaktor serveru Investigate.cz, věnuje se investigatitvním tématům. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Rozkol v Babišově hnutí. Otce zakladatele zajímá parlament, členy v regionech posty na radnicích

Andrej Babiš je v zásadním sporu uvnitř hnutí ANO, které zakládal proto, aby se dostal do Poslanecké sněmovny. To se mu povedlo nad očekáváním. Druhým milníkem byly volby do Evropského parlamentu a třetím mají být volby senátní.

Nemocnice v krizi: Ministr Holcát požaduje po pojišťovnách, aby platily. Asociace požadují odvolání náměstků

Nemocnice v krizi: Ministr Holcát požaduje po pojišťovnách, aby platily. Asociace požadují odvolání náměstků

Ekonomická situace nemocnic není dobrá, shodují se znesvářené strany. Každá z nich ale vidí problém někde jinde. Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát jednal s pojišťovnami, Asociace českých a moravských nemocnic požaduje odvolání jeho náměstků.

Systém kreditu poškodil technické vysoké školy, říká bývalý rektor VŠB TU Ostrava Tomáš Čermák

Systém kreditu poškodil technické vysoké školy, říká bývalý rektor VŠB TU Ostrava Tomáš Čermák

Bývalý dlouholetý rektor VŠB TU v Ostravě prof. Ing. Tomáš Čermák, CSc. v současnosti působí ve výzkumném centru ENET. "Zaměřujeme se na obnovitelné zdroje energie," říká v rozhovoru pro Investigate.cz.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!