Zklamání ze života v Evropě může vést k sebeobětujícímu násilí ve jménu islámu, říká arabista Petr Pelikán

19. listopad 2015  Tereza Hnízdová   komentáře (0)  1471 objevných slov

„Podle lidí z Blízkého východu Maďarsko, Česká republika nebo Bulharsko Evropa nejsou. Na druhé straně nám zase nehrozí, že někdo začne střílet ze samopalu na Václavském náměstí. Tedy aspoň ne ve jménu islámu,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz Petr Pelikán, arabista a odborník na islám.

Petr Pelikán. Foto: archiv P. PelikánaPetr Pelikán. Foto: archiv P. Pelikána

Jací lidé byli ti teroristé, kteří stáli za atentáty v Paříži 13.11.2015? Co je vede k tomu, zaútočit, když dostanou pokyny zvenku? Vždyť někteří jsou z Francie, žili tam. Jste odborníkem na problematiku islámu, takže máte představu o tom, jací ti lidé jsou a co je podstatou jejich mentality.

Těžko říci bez přesných informací, jací lidé útočili a co přesně je k tomu dovedlo. Nejsem si ale úplně jistý, kolik pokynů k tomu museli dostat zvenku, i když nějaké pouto tam určitě bylo.

V západní Evropě se z imigrantů a jejich potomků vytvořily paralelní komunity, které se tam nezačlenily do většinové společnosti, ale už nepatří ani do společnosti zemí, odkud přišli. Jsou to světy, kde zcela nepředvídatelně někdy platí pravidla jednoho z nich, jindy obou, anebo naopak žádného. Lidé žijící v tomto prostředí mívají krizi identity a někdy se snaží až zoufale někam zařadit. Občas tak dělají extrémní nelogické činy, kterými se pokoušejí napodobit jednu ze společností, jež ve skutečnosti nechápou.

Viděl jsem třeba neuvěřitelně promiskuitní dívky z  konzervativních muslimských rodin, které se domnívaly, že to je normální chování většinové společnosti, a chtěly se tím do ní zařadit. V tomto prostředí není až tak těžké najít člověka, který hledá své muslimské kořeny tím, že se někde odpálí. Ale to je jen obecný poukaz na sociální prostředí. V tomto konkrétním případě musíme počkat, k čemu dojde vyšetřování.

Dají se ti radikální, ti, kteří by mohli být nebezpeční, nějak odlišit od ostatních? Nebo je toto chování, ta oddanost islámu, zakořeněná ve všech a život v jiné zemi je nezmění. Jakmile se děje něco jako teď, tak se to projeví a oni na pokyny z vnějšku reagují a plní je?

Základní hodnoty se v člověku vytvářejí velmi brzy. Ptal jsem se na to psychologů a pedagogů a z tohoto hlediska je prý osobnost vyprofilovaná už tak někdy ve čtyřech letech. Když přesídlíte do jiné kultury jako mladý člověk, naučíte se perfektně jazyk, naučíte se vše o té společnosti, neznamená to, že se s tamními hodnotami musíte ztotožnit. A i když se narodíte už v nějaké zemi, kam přišli vaši rodiče, pokud žijí v dostatečně izolované komunitě, ještě než nastoupíte na povinnou školní docházku, dostanete do sebe hlavně jejich přinesené hodnoty. Ovlivní vás samozřejmě i většinová společnost, koneckonců musíte žít podle jejích pravidel a většinou o tom ani příliš nepřemýšlíte. Stává se ale třeba, že když procházíte nějakou vnitřní krizí, začnete najednou hledat svou vlastní identitu. Takže tohle potenciální nebezpečí podle mne může existovat u každého, ale pochybuji, že se to dá dopředu odhalit. A hlavně se bojím, aby nenastala doba, kdy se bude každý, kdo má kořeny z Blízkého Východu prověřovat nebo stigmatizovat. Tohle už tady totiž bohužel taky kdysi bylo.

Islámský stát prohlásil, že dokud bude bombardování od Francie pokračovat, atentáty budou přibývat. Myslíte, že své slovo dodrží? Budou útoky stále přibývat?

Myslím si, že ano. Prezident Hollande pateticky prohlásil, že Francie je ve válce. Akorát měl taky přízemně dodat, že tu válku začala Francie, dokonce hned na několika frontách, a nějak si patrně neuvědomila, že by se mohla přenést i na její území. Paradox je v tom, že Západ se svou drtivou technologickou převahou může tisíce kilometrů daleko rozbombardovat ze vzduchu, co si zamane, ale bojí se poslat na území nepřítele pozemní jednotky ze strachu před vlastními lidskými ztrátami. Islámský stát to má, jak se zdá, naopak. Nemá rakety za milióny, ale má na Západě pěšáky odhodlané položit své životy. Proč by toho neměl využívat?

Může se něco podobného stát i v České republice? Jsou tu předpoklady, které by k tomu teroristy vedly?

Nemůže. U nás nemáme velkou izolovanou komunitu, která by něco takového provedla. Posíláme sice symbolické jednotky do zahraničních misí a vydáváme prohlášení, kterými se snažíme dát najevo, že jsme součástí Evropy, ale z islámského světa nás tak nikdo nebere. Ani ti migranti k nám nechtějí! Podle nich Maďarsko, Česká republika nebo Bulharsko Evropa nejsou. Na druhé straně nám zase nehrozí, že někdo začne střílet ze samopalu na Václavském náměstí. Tedy aspoň ne ve jménu islámu…

Přichází opět na přetřes otázka uprchlíků: je vhodné je zde, jak u nás, tak v jiných zemích EU, nechávat? Nemohou mezi nimi být další atentátníci?

My se díváme na migranty jako na jednolitou masu. To jediné, co přitom mají společné, je, že jsou jiní než my. Uprchlictví je vysoce individuální otázka a mezi těmi milióny lidí nemáme kapacity přezkoumat, kdo je skutečně ohrožen z důvodů rasy, náboženství národnosti nebo politických postojů. Řešíme to nějakými paušálními administrativními regulacemi.

Německo třeba rozhodlo, že Albánie a Kosovo jsou bezpečnými zeměmi. Ve skutečnosti se tam samozřejmě nic nezměnilo, a podle mne zrovna tyhle dvě země mají pro všechny své občany do „bezpečných“ ještě docela daleko. Ale opravdu ohrožení žadatelé o azyl z těchto států tím prakticky přišli o šanci získat ochranu v Německu.

Nemyslím, že s migranty přicházejícími do Evropy jsou vysíláni bojovníci. Na to, aby někdo začal střílet na metalovém koncertu, totiž nemusí mít vojenský výcvik. Musí mít odhodlání obětovat se a vědět, jakou tramvají se tam dostane, a umět si francouzsky koupit vstupenku. To se nenaučí v Rakce, nýbrž v Paříži. Atentátníci nám ale spíš mohou vyrůst až tady. Budou zklamaní ze života, který nemá nic společného s jejich sny o Evropě a někteří, nebo třeba jejich děti, to mohou řešit tím, že se obrátí k sebeobětujícímu násilí ve jménu islámu.

Ale nemělo by teď přece jenom přijít na řadu naše právo bránit svou zemi a sebe a z bezpečnostních důvodů sem raději nikoho nepouštět?

My sem taky nikoho nepouštíme a ani k nám skoro nikdo sám nechce. Aspoň z té vlny z Blízkého východu a Afriky, kterou asi máte na mysli. Chtěli by k nám třeba Ukrajinci, kterým se taky nechce na vojnu, stejně jako klukům ze Sýrie, a taky by stáli o „lepší místo k životu“. Nějak ale kupodivu nevidím, že o takových by někde byla řeč. Možná, kdybychom dávali azyl jim, splnili bychom kvóty, které nám jinak hrozí od Evropské unie. Ale z pohledu lidí z Blízkého východu a Afriky my opravdu nejsme Evropa. Ani z toho hlediska, že by k nám chtěli imigrovat a naštěstí ani z toho hlediska, že by na nás chtěli útočit.

Petr Pelikán, narozen 1964, je tlumočníkem, překladatelem, konzultantem a průvodcem v kontaktech se zeměmi Středního východu. Je odborníkem na islám a honorárním konzulem Súdánu v České republice.

SOUVISEJÍCÍ:  Teroristé využívají faktor strachu a hledají symbolické cíle svých útoků. Ty najdou i v Česku, říká expertka Vendula Divišová

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Uprchlíci potřebují zastavit násilí, většinou nikam emigrovat nechtějí, říká senátor Hassan Mezian

Uprchlíci potřebují zastavit násilí, většinou nikam emigrovat nechtějí, říká senátor Hassan Mezian

Senátor Hassan Mezian (ČSSD) je členem zahraničního výboru a jako jeden z mála českých politiků hovoří plynule anglicky, francouzsky a arabsky. Pro své znalosti arabského světa spoluvytváří postoje zahraniční politiky České republiky vůči arabským zemím a zabývá se i otázkami utečenců. "Uprchlíci po…

Hudební tvorba může být úspěšná, pokud vychází z tradic národa, říká skladatel Vadim Petrov

Hudební tvorba může být úspěšná, pokud vychází z tradic národa, říká skladatel Vadim Petrov

/VIZE PRO ČESKO/ „Česká kultura má hluboké kořeny, je originální a považuji za důležité českou hudbu nejen zachovat, ale dále rozvíjet. I když mojí předkové pocházejí z Ruska, mou vlastí jsou Čechy, kde jsem se v Praze na Žižkově narodil,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz hudební skladatel profes…

Petr Fiala se mění. Z profesora se více stává kousavým politikem

Petr Fiala razantně mění image poté, co usedl do křesla předsedy Občanské demokratické strany. Uhlazený vysokoškolský profesor prochází poměrně velkou změnou a svoji novou tvář ukázal v nedělních Otázkách Václava Moravce.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!