Na Jamajku rád vzpomínám a v Česku se mi líbí, říká basketbalista Corey Muirhead

29. říjen 2014  Lada Kutějová  komentáře (0)  585 objevných slov

CIZINCI V ČESKU. V basketbalových kruzích se rozvířila spekulace na téma Corey Muirhead a česká reprezentace. "Pokud by získal české občanství, byla by to zajímavá myšlenka," řekl Michael Šob, manažer reprezentačního družstva ČR. Muirhead na jaře ukončil klubové působení v Pardubicích.

Corey Muirhead. Foto: Investigate.cz/Lada KutějováCorey Muirhead. Foto: Investigate.cz/Lada Kutějová

Po dovolené v USA se vrátil do Česka a od 1. října hraje za NH Ostrava. Už nastoupil v několika ligových zápasech. Zatím se s ostravským klubem dohodl na měsíčním startu a zároveň vyhlíží případné angažmá v cizině. Rozhovor poskytl v angličtině.

Jak dlouho již působíte v české lize?

Pocházím z Jamajky, odkud jsem odešel s rodiči jako kluk do Kanady a posléze do USA. V České republice jsem začal svou šestou sezónu. Líbí se mi tady. Po angažmá v Novém Jičíně jsem strávil tři sezóny v Pardubicích. Dokonce trošku mluvím česky a mojí přátelé mi rozumějí. Moje čeština je spíš hovorová.

Čím myslíte, že je Jamajka nejvíc známá?

V zemi žijí necelé tři miliony obyvatel. Je to největší anglicky mluvící ostrov v Karibiku, proslulý ve světě jako atraktivní turistická destinace. Každý určitě slyšel o hlavním a přístavním městě Kingston. Jamajka je také kolébkou hudebního stylu Reggae. Jeho nejvýraznější postavou je Bob Marley, znají jej i v Evropě.

Jamajka je ve světě spojována především s atletickým fenoménem Usainem Boltem. Setkal jste se s ním někdy?

Osobně ne, ale část mé rodiny se pohybovala v jeho blízkosti. Navštívili před časem mítink za jeho účasti. Všichni se přesvědčili, že je to velká osobnost.

Bylo těžké přivyknout životu ve střední Evropě?

Myslím, že jsem bez potíží zapadl do zdejšího prostředí, co se týče běžné populace. Přesto bych našel různé odlišnosti se životem na Jamajce. Ten je na ostrově velmi těžký, což je dáno tamější ekonomickou situací. Poznal jsem, že lidé jsou přesto spokojení a nechtějí se stěhovat do jiné země. Amerikanizace je obrovská. Při návštěvě Jamajky můžeme potkat zástupce hodně národností. Dovolenou tráví na pláži a nepotřebují cestovat do světa.

Můžete přiblížit jamajskou realitu běžného života?

Přestěhoval jsem se do Kanady, když mi bylo dvanáct, ale každý rok tam trávím dovolenou. Všiml jsem si, že rozdíl mezi chudými a bohatými je viditelný. Líbí se mi výstavní části měst. Na Jamajce jsou tři univerzity, kde si každý může vybrat obor, o který se zajímá. Problémem je, že vzdělání je drahé. Některé děti odejdou ze školy dříve a pomáhají v domácnostech. Rodiny také mají více dětí, než bývá zvykem ve světě.

Co je pro vás duševní oporou?

Víra v Boha. Na Jamajce je hlavním náboženstvím křesťanství, já jsem protestant. Čtu bibli a denně se modlím. Navštívil jsem pouze jednou kostel v Pardubicích, protože neumím dobře česky. Chození do kostela mi dává vnitřní sílu.

Jak si zpravidla užíváte letní volno?

Žena a děti žijí v USA a těší se na mě celý rok. Jezdím tam pravidelně každou dovolenou. Nedovedu si představit život bez rodiny a přátel. Samozřejmě nikdy nevynechám koupání v Karibiku.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Rád vzpomínám na Vlado Müllera, říká bývalý herec Martin Čížek

Rád vzpomínám na Vlado Müllera, říká bývalý herec Martin Čížek

Martin Čížek patřil bezesporu k dětským filmovým hvězdám a diváci si ho mohli znovu připomenout v seriálu Přátelé Zeleného údolí, který nedávno vysílal dětský kanál ČT Déčko. Je téměř neuvěřitelné, že od jeho natočení uběhlo již pětatřicet let.

V českých obchodech najdu vše, co potřebuji, libuje si americký basketbalista Levell Sanders

V českých obchodech najdu vše, co potřebuji, libuje si americký basketbalista Levell Sanders

CIZINCI V ČESKU. Nejen svým basketbalovým uměním, ale i všímavostí k okolnímu světu je proslulý 39letý Levell Sanders. Skvělý rozehrávač a tahoun BK Pardubice má za sebou další sezonu v Mattoni NBL.

Průměrný věk praktických lékařů v Česku je kolem 55 let, říká prezident ČLK Milan Kubek

Průměrný věk praktických lékařů v Česku je kolem 55 let, říká prezident ČLK Milan Kubek

/VIZE PRO ČESKO/ "Pětina absolventů našich lékařských fakult odchází do ciziny hned po promoci. Pracující lékaři pak v průměru stárnou. Mezi pracujícími lékaři je 23 % seniorů starších šedesáti let. Průměrný věk praktických lékařů je okolo 55 let,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz Milan Kubek, pr…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!