Iránec s britským pasem žijící v Ostravě. To je pedagog Keywan Agahi

1. srpen 2014  Lada Kutějová  komentáře (1)  691 objevných slov

CIZINCI V ČESKU. V Íránu je velký rozdíl mezi životem i mentalitou na vesnici a ve městě, říká v rozhovoru pro Investigate.cz Keywan Agahi. Iránec s britským občanstvím, který žije dvacet let na Moravě a Ostrava se stala pro něj domovinou.

Keywan Agahi. Foto: Investigate.cz/Lada KutějováKeywan Agahi. Foto: Investigate.cz/Lada Kutějová

Jak jste se dostal do České republiky?

V roce 1993 mě pozvala má známá do Brna a později mi volal kamarád, že se hledá učitel angličtiny na Vysoké škole báňské v Ostravě. Nabídka byla lákavá, a proto jsem začal vyučovat.

Proč jste se usadil v Ostravě?

Je to velké město a líbí se mi velké barevné budovy. Bydlím v části Nová Poruba, kde vlastním jeden z moderních bytů. Nejraději chodím do obchodních center Shopping Park a Karolina. Těší mě, že mohu pracovat v místě, kde jsem spokojený. Chtěl bych tady zůstat.

Jaká jiná města vás zaujala?

Samozřejmě Český Krumlov a Národní park Šumava. Pamatuji si, jak jsem přijel do Prahy a viděl spoustu cizinců na Staroměstském náměstí, jak fotografovali orloj. Velkou radost mi udělal zámek Konopiště, podobnou stavbu jsem ještě neviděl.

Mohl byste přiblížit život v Iránu?

Má generace je už tolerantní vůči cizincům. Je velký rozdíl mezi životem i mentalitou na vesnici a ve městě. Vesničané přivítají každého jako člena rodiny a drží všichni pohromadě. Počet dětí v rodinách je mnohem vyšší než ve městech. Myslím si, že lidé jsou přátelští a ve svých domech pohostí všechny návštěvníky. Podobné zvyky vidím i u mých českých přátel, kteří mě zvou na domácí buchty a své zahrádky. Irán je také známý muslimskými fanatiky, který však každý respektuje. Alkohol je zakázán, smí se použít pouze jako lék či součást jídla. V této zemi nenajdete diskotéky ani hospody, protože nepatří mezi turistickou destinaci. Ženy zakrývají vlasy šátkem nebo kloboukem na veřejných místech a kromě dlouhých sukní nosí i rukávy až k zápěstí.

Nevadí vám žádné středoevropské zvyky?

Mám mnoho skvělých kamarádů a chápu je dobře. Jsem univerzální člověk a různé národnosti nesrovnávám. Není to výmysl, že každému se mění názory podle životních zkušeností a dalších okolností. Jsem pyšný, že mým úředním náboženstvím je Bahai, což značí Sláva Boha. Je to velmi mírná víra, která respektuje ostatní vyznání. Muž se může oženit s jakoukoliv ženou bez omezení, má svobodu, a to je krásné. Může být zajímavé, že Bahai má kancelář v Praze. Za zmínku stojí půst, který uctíváme. Trvá každoročně devatenáct dní a o den později se slaví Nový rok.

Mají Češi talent a zaujetí na cizí jazyky?

Ano, zkoušejí se učit několik jazyků povrchně a mají zájem se stále zdokonalovat. Lidé se chtějí hlavně domluvit v cizích zemích, a stačí jim to. Ve velkých firmách je těžké se prosadit bez výborné znalosti angličtiny nebo jiného světového jazyka.

A ještě na závěr, malá odbočka. Ve vašem bytě je hodně orientálního nábytku. Kde jste se nechal inspirovat?

Některé kusy jsem objednal v Iránu a taky spoustu stylových obchodů lze najít v Anglii. Často si prohlížím časopisy s obrázky, kde jsou navrženy vzory interiérů. Pochopil jsem, že spokojený život se odráží v útulném domácím prostředí, kam se těším během svých cest do zahraničí. Rozhodl jsem se investovat peníze i do bydlení, protože se tak lépe cítím.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.14 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

ČSSD sestavila kandidátky ve všech krajích. Kdo je v první desítce?

ČSSD sestavila kandidátky ve všech krajích. Kdo je v první desítce?

Sociální demokraté na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru potvrdili své kandidátní listiny do říjnových předčasných voleb. Na čelných místech jsou především zasloužilí členové ČSSD, někteří figurující v různých skandálech z minulosti.

Petr Fiala se mění. Z profesora se více stává kousavým politikem

Petr Fiala razantně mění image poté, co usedl do křesla předsedy Občanské demokratické strany. Uhlazený vysokoškolský profesor prochází poměrně velkou změnou a svoji novou tvář ukázal v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Kauza Ostravské kaly: Vláda na likvidaci nalije další miliardy, sanační práce stojí

Kauza ostravských kalů je opět na scéně. V Ostravě se nic neděje, v Čížkovicích na Litoměřicku se stále spaluje. Vláda ve středu 18. září 2013 schválila nový plán předložený ministerstvem průmyslu a obchodu na řešení problematiky nových skutečností vzniklých v rámci sanace ekologické zátěže skládky …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Stanislav H.

středa, 20. leden 2016
15:42

stanislav.hrouzek

Jsem Iránec, přijel jsem k Vám z Belfastu a nejsem terorista....


Napsal: Stanislav H. [Odpovědět]Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!