Steve a Paul z Koreje chodí v Česku do restaurací na guláš a svíčkovou

30. září 2014  Lada Kutějová  komentáře (0)  768 objevných slov

CIZINCI V ČESKU. Donggun Lee jako Steve a Dong Yeob Lee, který si zase říká Paul, jsou usměvaví bratři a jejich domovinou je Jižní Korea, přesně Kyung-gi, což je město blízko Soulu. Navštěvují lekce němčiny a anglicky už hovoří plynule.

Donggun Lee jako Steve a Dong Yeob Lee. Foto: Investigate.cz/Lada KutějováDonggun Lee jako Steve a Dong Yeob Lee. Foto: Investigate.cz/Lada Kutějová

Do Ostravy přicestovali po dokončení střední školy za svými rodiči. Hledají české kamarády, aby více poznali zdejší kulturu a mohli částečně komunikovat v češtině.

Mají jména lidí v Koreji nějaká pravidla?

Děti pojmenovávají rodiče nebo duchovní. Každá část jména znamená nějakou činnost. Je to podobné jako u Indiánů. První písmeno je vždy stejné podle otce. Například Dong je západ, gun stavět a Yeob svítit. Lee je příjmení a taky název stromu.

Kdy jste přijeli do České republiky?

Uprostřed letošního léta. Uvažovali jsme jen o návštěvě na krátkou dobu, ale rozhodli jsme se, že zůstaneme celý rok. Jsme zde úplně nadšeni. Našli jsme i čas na své koníčky a Ostrava má mnoho zelených míst a líbí se nám stromy ve městech. Bydlíme v domě v Nové Běle, což je krásná oblast, a jsme tam moc spokojeni.

Co je oblíbeným oborem ke studiu v Koreji a jak se vám jeví školní systém?

Na prvním místě to jsou počítače a vše kolem informatiky. Dále to může být taky architektura. Školy jsou hodně těžké a náročné. Je to dáno také tím, že žáci a studenti mají málo volna. Začínáme často v 7.30 a obvykle se končí v 17.30 hodin. Pak se jde domů a připravuje na další den. Zaneprázdněni jsme pět dní v týdnu a donedávna to bylo i v sobotu. Vláda pak sobotní výuku zrušila.

A co potom víkendy? Jak trávíte volný čas v Koreji?

Asi se budete divit, ale mladí lidé mají toho počítače málo během týdne, tak chodí do internetové kavárny. Zde se připojí se svými notebooky a komunikují či hrají hry. Večer pak chodíme na disco či do kina. Také v Asii je populární hudební styl rap a hip hop. Návštěva divadel je oblibou maličko starších lidí, než jsme my dva. Ze sportu je na prvním místě baseball nebo basketbal, který je oblíbený i v Česku.

Naznačíte, jaké máte plány po návratu do vlasti?

Pokud zde nezůstaneme, tak budeme muset jít na univerzitu (smích). Rodiče nám nedovolí nicnedělání. Na druhou stranu, když čtyřicet procent absolventů studuje na univerzitě, tak by nám bylo líto, že bychom o podobnou šanci přišli. Studium na vysoké škole je sice drahé, ale výuka je velmi kvalitní. U některých z oborů je dokonce v angličtině. Výběr univerzit není jen podle finančních možností, ale záleží na výsledcích na střední škole. Asi deset procent nejlepších absolventů může začít univerzitu v dobré oblasti, což je kolem velkých měst či v hlavním městě.

Mohli byste srovnat každodenní životní rytmus v Ostravě s vaší zemí?

Tak třeba jídlo. V Koreji jíme denně rýži a k tomu maso či vejce. V Ostravě i jinde v Česku chodíme do restaurace na guláš, či svíčkovou. Velmi nám chutnají řízek a tatarák. Všimli jsme si u otce v práci, že Češi si naopak rádi objednávají na oběd korejské menu. Což je soubor několika misek, kde v jedné je polévka a v dalších rýže a nudle vždy s dobře upraveným masem. Možná někdo může znát soju a mok-gul-li, to jsou velmi dobré korejské národní alkoholické drinky. A zmíníme i ostatní část života. Větší procento žen začalo chodit do práce stejně jako muži. Je to trend posledních let.

Je Korea vyhledávaným turistickým cílem?

Hodně cizinců jezdí do oblasti zvané Busan, pláže na jihovýchodě země. Díky tomu, že se střídá roční období, tak máme ski park Kang-won-do na severovýchodní části. Vítáme návštěvníky z jiných končin, protože nás zajímá i jejich přístup k našim zvyklostem.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Hazard v Česku. Dominují interaktivní videoloterijní terminály

Hazard v Česku. Dominují interaktivní videoloterijní terminály

V průběhu říjnových komunálních voleb v některých městech se uskuteční místní referenda proti hazardu. Ministerstvo financí zveřejnilo, jak se v rámci hazardu utrácí.

Konec lustrací v Česku aneb legalizace jmenování Babiše ministrem

Konec lustrací v Česku aneb legalizace jmenování Babiše ministrem

Když Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) ministrem financí, bylo to jak v pohádce o obuté a bosé, oblečené a nahé. Prezident současného vicepremiéra jmenoval i přesto, že nebyly rozptýleny pochyby o jeho minulosti ve službách StB a zda má čisté lustrační osvědčení. Od ledna 2015 to už bude vše…

Na Jamajku rád vzpomínám a v Česku se mi líbí, říká basketbalista Corey Muirhead

Na Jamajku rád vzpomínám a v Česku se mi líbí, říká basketbalista Corey Muirhead

CIZINCI V ČESKU. V basketbalových kruzích se rozvířila spekulace na téma Corey Muirhead a česká reprezentace. "Pokud by získal české občanství, byla by to zajímavá myšlenka," řekl Michael Šob, manažer reprezentačního družstva ČR. Muirhead na jaře ukončil klubové působení v Pardubicích.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!