Systém kreditu poškodil technické vysoké školy, říká bývalý rektor VŠB TU Ostrava Tomáš Čermák

14. listopad 2014  Lada Kutějová  komentáře (0)  397 objevných slov

Bývalý dlouholetý rektor VŠB TU v Ostravě prof. Ing. Tomáš Čermák, CSc. v současnosti působí ve výzkumném centru ENET. "Zaměřujeme se na obnovitelné zdroje energie," říká v rozhovoru pro Investigate.cz.

Tomáš Čermák. Foto: archiv TOP 09Tomáš Čermák. Foto: archiv TOP 09

Pane profesore, jaké jsou vaše současné aktivity na ostravské fakultě?

Jsem ředitelem výzkumného centra ENET, zaměřeného na obnovitelné zdroje energie. Směřujeme k tomu, aby se z odpadů dala dělat energie, protože skládek je všude dost a je nutné přebytečný materiál redukovat.

Co přejete absolventům VŠB i současným studentům v republice?

Především úspěch, činorodost a práci, jaká by je bavila. Snili jsme dlouho o setkáních s bývalými studenty, aby se k nám vraceli a informovali jsme je o nových oborech či projektech. Byli bychom rádi, kdyby s univerzitou v budoucnu spolupracovali. Podobný způsob komunikace funguje léta v USA nebo v severní Evropě. Škola má špičkové vybavení.

Jak byste charakterizoval české vysokoškoláky?

Systém kreditu poškodil technické vysoké školy. Pokud mohu srovnat s Amerikou, tam studenti dostanou titul bakaláře a jdou pracovat. Po určitém čase si dodělají magisterské studium na základě toho, co jim chybí. V Česku chtějí všichni hned inženýrský titul, což není úplně správné, protože se učí předměty, které pak v praxi nevyužijí. Každý si může najít informace, které potřebuje k práci či samostudiu.

O jaký studijní směr mají dle statistiky uchazeči nejvíce zájem?

Jsou to tradičně ekonomické obory na všech fakultách. Nemyslím si však, že je to nejlepší volba pro mnoho studentů. V zemích třetího světa se velmi vyplatí jedno z našich prvotních zaměření na hlubinné dobývání, a ti, co mohou pracovat v zahraničí a nebojí se, najdou výborné uplatnění.

Může dobrá znalost anglického či jiného světového jazyka usnadnit hledání kvalitní profese?

Ano. Znám mladé středoškoláky i vysokoškoláky, kteří jsou cílevědomí a houževnatí, mají talent na cizí jazyky, které chtějí rozvíjet. Hovorovou angličtinou mluví spousta lidí, ale problémem může být odborné zaměření. Výhodu vidím v dobré znalosti technické a obchodní angličtiny.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Rád vzpomínám na Vlado Müllera, říká bývalý herec Martin Čížek

Rád vzpomínám na Vlado Müllera, říká bývalý herec Martin Čížek

Martin Čížek patřil bezesporu k dětským filmovým hvězdám a diváci si ho mohli znovu připomenout v seriálu Přátelé Zeleného údolí, který nedávno vysílal dětský kanál ČT Déčko. Je téměř neuvěřitelné, že od jeho natočení uběhlo již pětatřicet let.

Český penzijní systém je nastaven velmi skromně, říká předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes

Český penzijní systém je nastaven velmi skromně, říká předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes

/VIZE PRO ČESKO/ „Nevěřte politikům ani prodejným, nebo nekvalifikovaným ekonomům. Český penzijní systém je nastaven velmi skromně,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. „Změnil bych nastavení nejnižšího starobního důchodu, který je nyní 3 170 Kč a zdaleka nevy…

Sestavovat rozpočet na ministerstvu vnitra je vždy obtížné, říká bývalý náměstek Lubomír Metnar

Sestavovat rozpočet na ministerstvu vnitra je vždy obtížné, říká bývalý náměstek Lubomír Metnar

Lubomír Metnar je bývalým náměstkem ministra vnitra České republiky. Absolvent Pedagogické fakulty Ostravské univerzity měl na ministerstvu na starosti ekonomiku. Na spolupráci s ministrem Milanem Chovancem vzpomíná rád, mluví o něm jako o profesionálovi a obdivuje jeho vysoké pracovní nasazení a te…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Magazín Investigate.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Investigate.cz na Seznam.cz
Investigate.cz na Facebooku


Redakce Investigate.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!